Bratislava 2. mája (TASR) - Každé štvrté dieťa z celkových 2,1 miliardy žije v rodinách, kde denný príjem nedosahuje jeden americký dolár. V rozvojových krajinách žije v úplnej chudobe každé tretie dieťa. V 21. storočí teda žije v domácnostiach zo sumy nižšej ako 47 Sk na deň približne jedna miliarda ľudí.
Zo štatistických údajov zozbieraných pre účely správy My deti generálneho tajomníka Organizácie Spojených národov Kofi Annana ďalej vyplýva, že deti dnes predstavujú 35 percent z celkovej populácie, pričom ročne sa ich narodí zhruba 129 miliónov. Jedno z dvanástich pritom zomrie skôr, ako dosiahne päť rokov, zväčša v dôsledku chorôb, ktorým by bolo možné predísť. I napriek tomu, že vo viac ako 60 krajinách sa podarilo znížiť úmrtie dojčiat o jednu tretinu, z 1000 narodených detí zomrie 83. Deti narodené v súčasnosti majú nádej dožiť sa v priemere 64 rokov, v rozvinutých krajinách je to 78. Priemerná očakávaná doba dožitia v krajinách najviac postihnutých nákazou HIV/AIDS je 58 rokov. V Botswane, Malawi, Mozambiku, Rwande, Zambii a Zimbabwe - krajinách mimoriadne postihnutých HIV/AIDS je nádej na dožitie menej ako 43 rokov.
Zo 100 narodených detí 27 nebude zaočkovaných proti žiadnej chorobe, 32 bude trpieť počas prvých piatich rokov života podvýživou, 19 nebude mať prístup k nezávadnej pitnej vode a 39 žije bez adekvátnych sanitárnych zariadení. Do školy nepôjde 17 z nich, z toho deväť dievčat. Rovnaký počet detí sa nenaučí čítať. Zo 100 detí, ktoré nastúpia do prvej triedy, 25 nepostúpi do piateho ročníka.
Zo štatistík UNICEF ďalej vyplýva, že 33 detí po narodení nie je zaregistrovaných, oficiálne nemá zdokladovanú existenciu ani štátnu príslušnosť. V rozvojových krajinách každé štvrté dieťa medzi piatym a štrnástym rokom pracuje, polovica z nich je zamestnaná na plný úväzok. Najviac pracujúcich detí je v Afrike, a to osem z dvanástich. Za Afrikou nasledujú deti, ktoré sa narodili v Ázii a Južnej Amerike.
Nerovnosť a chudoba sú v správe My deti hodnotené ako priamy dôsledok nedostatočných investícií do zdravia, vzdelania a ochrany mladých ľudí. Ak chcú vlády vážne riešiť problém chudoby a možnosti jej znižovania, musia za svoju prioritu považovať práve deti, konštatuje sa v správe. Nedostatočné investície prispievajú k tomu, že dodnes ročne zomiera viac ako 10,5 milióna mladých ľudí, približne 150 miliónov trpí podvýživou a viac ako 120 miliónov nikdy nepôjde do školy, pričom sú to prevažne dievčatá.