BRATISLAVA – Akcionári 1. garantovanej, ktorú Asociácia správcovských spoločností zaraďuje medzi nebankové subjekty, sa musia rozhodnúť, ako naložia so svojimi zmluvami. Spoločnosť, ktorá od 50-tisíc ľudí vybrala približne 2,6 miliardy a spolu s výnosmi im dlží 3,1 miliardy, navrhuje niekoľko spôsobov vyrovnania.
Zatiaľ 1. garantovaná neprerušila vyplácanie vkladov a výnosov, ale odvolávajúc sa na zmenu zákonov, žiada klientov, aby podpísali dodatky k zmluvám, ktoré zmenia spôsob vyplatenia ich peňazí. Firma vyberala peniaze na svoje podnikanie tak, že vydala nové akcie a tie predala 1. dôchodkovej. Tá akcie predávala ďalej s tým, že sa v zmluve zaviazala po určitom čase ich kúpiť späť aj s vopred dohodnutým výnosom.
Prvou možnosťou „akcionárov“ je predať pôvodné akcie a kúpiť nové. Ich hodnota by mala zodpovedať výške vkladu plus výnos do prvého mája. Ak sa klient rozhodne pre možnosť s kúpiť aj opciu, dostane akcie, ale v hodnote, ktorá bude oproti sume vkladu a výnosu nižšia o 15 percent. V tomto prípade sa však 1. dôchodková zaväzuje, že ich odkúpi za nadobúdaciu cenu (výška pôvodného vkladu), ak ich majiteľ nepredá na burze.
Treťou alternatívou sú dlhopisy, tiež v hodnote súčtu vkladu a výnosu. Dlhopisy sú splatné o päť rokov a ročný výnos, ktorý sa vypláca každoročne, je stanovený na 8,75 percenta. Podobne ako akcie aj dlhopisy sa budú dať predčasne predať na trhu. Štvrtou možnosťou je kombinácia akcií a dlhopisov.
Podpísaním dodatku k zmluve sa však akcionár 1. garantovanej zároveň zaviaže, že svoje nové akcie alebo dlhopisy môže predať pred termínom splatnosti dohodnutom v pôvodnej zmluve len s povolením 1. dôchodkovej. Tento zákaz platí maximálne do piatich rokov od podpisu dodatku. V dôsledku tohto opatrenia by sa na trh mali do konca roka dostať akcie a dlhopisy, ktoré budú predstavovať len asi 300 miliónov z 3,1-miliardového záväzku firmy voči klientom. Podľa spoločnosti by to malo zabrániť hromadnému predaju akcií a prudkému poklesu ich ceny na trhu. Andrej Kollár z 1. garantovanej pripustil, že spoločnosť sama bude „podporovať“ cenu akcií. Okrem toho, že finančný konzultanti budú akcie ponúkať novým klientom, bude s nimi obchodovať aj spoločnosť. Napriek tomu sa pokles ich hodnoty po uvedení na trh nedá vylúčiť.
Pre klientov je dôležité, za koľko sa bude dať akcia predať na burze cenných papierov, keďže výmenou akcií sa klient vzdáva práva na predaj svojich pôvodných akcií 1. dôchodkovej, ako to bolo dohodnuté predtým. „Dnes neviem predvídať, aká bude cena akcií,“ tvrdí Kollár.
Ak sa klienti rozhodnú nepodpísať dodatok, tak platí pôvodná zmluva s pôvodnými výnosmi a dátumom vyplatenia. Podľa predstaviteľov spoločnosti sa takto klienti vystavujú vyššiemu riziku. Prvá dôchodková, ktorá nemá iný majetok ako akcie, ktoré sa jej vrátia, by sa mohla dostať do problémov s vyplácaním, ak by takýchto akcií klientov bolo veľa. Okrem toho predstavitelia spoločnosti nevylučujú ani možnosť, že 1. dôchodková ukončí svoju činnosť.
GABRIEL KÁDASI