
Približne v 100 slovenských mestách a obciach pripravila oslavy 1. mája Komunistická strana Slovenska. Humenský prvomájový sprievod už tradične pripomínal veľkolepé oslavy spred roku 1989. Aj tento rok nechýbali červené vlajky a portréty klasikov marxizmu-leninizmu Karola Marxa, Fridricha Engelsa, Vladimíra Iľjiča Lenina či Klementa Gottwalda. Na prvomájovej protestnej demonštrácii , ktorú po prvý raz spolu zorganizovali KSS a HZDS, sa zišlo okolo tritisíc ľudí. FOTO TASR – MILAN KAPUSTA
Zborovým spevom internacionály a prejavom „súdruha“ Gejzu Tótha sa začala v predvečer 1. mája spomienková akcia, ktorú už tretí rok po sebe v košickom klube GeS usporiadal známy miestny diskžokej Tibor „Apa“ Egry. Podobnú recesistickú akciu organizuje aj v deň výročia ruskej októbrovej revolúcie.
Celý klub bol vyzdobený vlajkami všetkých krajín bývalého socialistického bloku, Leninovým portrétom, mávadlami, plagátmi a transparentmi hlásajúcimi víťazstvo komunistickej strany a spojenectvo proletariátu všetkých krajín.
Aj keď to nebolo podmienkou účasti, mnohí z prítomných vyhrabali zväzácke uniformy, kravaty a červené pionierske šatky, aby sa potom celý večer spoločne bavili a popíjali pivo z umelohmotných pohárov, stáli dlhé rady na banány, či prvomájový guláš.
GeS-ko, ako sa populárnemu klubu v Košiciach hovorí, doslova praskalo vo švíkoch. Podľa Egryho sa po 300 vstupenkách za 300 korún doslova zaprášilo a týždeň pred akciou už žiadne lístky neboli.
Hosťami boli väčšinou ľudia vo veku 30 až 40 rokov, ktorí si radi pripomenuli nielen prvomájové sprievody, ale najmä majálesy a zábavy. Tridsiatnici Igor a Ladislav prišli v modrých košeliach so zväzáckymi kravatami v sprievode manželiek, ktoré zhodou okolností pochádzajú z krajín bývalého Sovietskeho zväzu. Zoznámili sa počas štúdií v Moskve.
V dave ľudí bolo možné stretnúť aj niekoľko populárnych osobností, ako napríklad bývalého československého hokejového reprezentanta Igora Libu. Vystúpili Ján Lehotský či Vašo Patejdl.
Medzi športovcami a muzikantmi sa mihli tiež úspešní manažéri zahraničných firiem a starosta najväčšej mestskej časti Košice-západ Pavol Mutafov. Ten povedal, že mu 1. máj ako funkcionárovi SDSS nie je cudzí: „To predsa nie je komunistický sviatok.“
(čtk)