Určité ťažkosti pripustilo 46 percent opýtaných, 15 percent charakterizovalo problémy svojho podniku ako závažné a jedno percento počíta s ukončením jeho existencie.
Kým v minulosti hovorili o väčších problémoch podnikov zamestnanci súkromnej sféry, spomínaný prieskum ukázal, že podstat-nejšie rozdiely medzi súkromnou a štátnou sférou v súčasnosti neexistujú.
Obavy z nezamestnanosti prejavilo 46 percent respondentov, a to zamestnancov prevažne súkromného sektora, robotníckych profesií a ženy. Podľa očakávaní odrážajú obavy z nezamestnanosti situáciu podniku. V tých prosperujúcich vyjadruje obavy asi štvrtina zamestnancov, v subjektoch s čiastočnými problémami je to polovica a v tých, ktoré ich zamestnanci označujú za veľmi problematické, sú to štyri pätiny.
V súvislosti s pracovnou mobilitou prieskum zistil, že 24 percent zamestnancov očakáva v priebehu dvoch rokov zmenu náplne svojej práce, šesť percent počíta s prevzatím vyššej pracovnej funkcie a 17 percent uvažuje o odchode k inému zamestnávateľovi.
Zmenu svojej pracovnej náplne očakávajú prevažne vysokoškolsky vzdelaní ľudia a respondenti od 20 do 29 rokov. Rovnako aj presun do vyšších pracovných pozícií očakávajú vysokoškoláci, v tomto prípade vo veku 30 až 44 rokov. Asi trikrát častejšie očakávajú povýšenie muži než ženy. Prechod k inému zamestnávateľovi plánujú ľudia s nižším vzdelaním, v robotníckych profesiách, vo veku do 45 rokov a zamestnanci súkromného sektora. (tasr)