Po piatkovej tragédii na gymnáziu v Erfurte sa v Nemecku stupňuje tlak na vládu, aby sprísnila kontrolu držania zbraní. Už dnes politici tvrdia, že návrh, ktorý parlament prerokovával práve v piatok, treba podstatne sprísniť. Parlament prijal dodatky, ktoré majú zabezpečiť, že zbrane budú musieť byť uložené v oceľových skrinkách a náboje nesmú byť vedľa nich.
Politici teraz tvrdia, že piatkovej tragédii by to nezabránilo a začínajú sa predháňať v návrhoch. Robert Steinhäuser, ktorý postrieľal šestnásť ľudí, bol členom streleckého klubu a legálne vlastnil zbrane a muníciu.
Kancelár Gerhard Schröder však varuje pred unáhlenými opatreniami: „Hektické reakcie a návrhy nie sú nápomocné.“
Spolkový minister vnútra Otto Schily chce zvýšiť vekovú hranicu na právo držania zbraní z 18 na 21 rokov. Predstaviteľ opozičnej CDU/CSU Wolfgang Bosbach však pripomenul, že zvýšenie vekovej hranice by malo negatívne následky pre poľovníkov a členov streleckých klubov, ktoré sú v krajine mimoriadne obľúbené.
V Nemecku je asi 20-tisíc streleckých klubov, ktoré majú okolo 2,5 milióna členov. Z nich je takmer 66-tisíc detí do trinásť rokov. Podľa zákonov smú v Nemecku už desaťroční strieľať v kluboch zo vzduchoviek, štrnásťroční cvičia s ostrou muníciou a osemnásťroční môžu s príslušným povolením držať zbrane a muníciu doma. Celkový počet legálnych zbraní v krajine sa odhaduje na desať miliónov.
Problémom sú aj ilegálne zbrane. V Nemecku je ich asi 20 miliónov. Väčšina z nich sa tam pašuje najmä z krajín strednej a východnej Európy. Podľa Schilyho je však zbytočné sprísniť tresty proti nezákonným vlastníkom zbraní. Prax vraj ukázala, že by nemali žiadny odstrašujúci účinok.
Dôležitejšia je podľa ministra vnútra psychologická starostlivosť o mládež v školách. „Konfliktný potenciál rapídne vzrástol, každá škola by mala mať preto vlastné- ho psychológa,“ povedal Schilly. „Dnes sú školáci vystavení neuveriteľnému stresu, ktorý im nedovoľuje spracovať prípadné zlyhanie.“