Agresivita detí a mladistvých v školách je celosvetovým problémom. Minulý piatok postrieľal Robert Steinhäuser legálne držanou pištoľou trinástich učiteľov, dvoch žiakov a jedného zamestnanca školy. Potom spáchal samovraždu. Devätnásťročného Roberta vlani nepripustili k maturite a tento rok ho zo štúdia vylúčili pre falšovanie ospravedlneniek.
Ďalší otrasný čin sa stal včera v strednej škole v Bosne. V meste Vlasenica študent zastrelil jedného profesora a druhého zranil. Potom zastrelil sám seba. V tomto prípade polícia ešte nepozná príčinu.
Agresivita detí a mladistvých bude rásť, upozorňujú odborníci už niekoľko rokov.
Problém sa týka aj Slovenska. Takmer 90 percent učiteľov, ktorých pred časom oslovil denník SME, má pocit, že agresivita detí v školách vzrástla. Mnohí si myslia, že prudko. Podobná tragédia ako v piatok v nemeckom Erfurte sa u nás ešte nestala, ale žiak už učiteľa zavraždil. V decembri 1997 študent priemyslovky v Bratislave nožom zabil a potom olúpil svoju učiteľku nemčiny.
Učiteľky, najmä zo základných škôl a z učilíšť, sa sťažujú, že žiaci nosia do školy vystreľovacie nože, reťaze alebo paralyzéry. Deti bežne učiteľom do očí nadávajú, nereagujú na napomínanie, sú agresívne, keď ich učiteľ potrestá alebo im dá zlú známku. Učiteľke z Oravy sa vyhrážali vypálením domu, učiteľke z Banskej Bystrice tým, že zbijú jej vlastné deti. Agresivita detí sa podľa odborníkov bude stupňovať aj u nás. „Existujú isté trendy, globalizácia. Slovensko nie je ostrov v mori, ktorý obídu,“ povedal pred časom docent Peter Ondrejkovič, autor štúdie Je možné zastaviť násilie na školách?.
Podľa psychológov sú za rastom agresivity detí dva hlavné dôvody – život dospelých je stále náročnejší a prináša stresy, ktoré sa prenášajú na potomstvo. Druhým dôvodom sú mediálne vzory, ktoré páchajú násilie.
Vážnym problémom je zlá rodinná výchova. „Rodičia sa spoliehajú na školu, škola zase na rodičov,“ hovorí psychologička Gabriela Herényiová. Rodičia pri množstve práce nemajú čas na deti, škola zase musí predovšetkým zvládnuť množstvo učiva a nemá čas na výchovu. Rodičia nevedia vychovávať – nevedia odhadnúť, čo ešte dieťaťu možno dovoliť a čo už nesmie.
Televízia a počítače, za ktorými dieťa často trávi dlhé hodiny, valia na dieťa násilie. „Nebezpečenstvo televízie nie je v tom, že vyvoláva agresiu, ale v tom, že ak dieťa často vidí vo filme násilie, bude si myslieť, že takto to v živote chodí,“ hovorí Ondrejkovič. (sr, mar)