
GRAF - SME
BRATISLAVA - Na Slovensku stále prežíva sovietsky model trestného stíhania, tvrdia viacerí právnici. Súčasný model fungovania prokuratúry nepovažujú za správny a prihovárajú sa za jeho zmenu. Prokuratúra by mala byť aktívnejšia a nemala by plniť iba úlohu „poštára“ medzi políciou a súdmi, hovoria ľudia, ktorí pracovali ako vyšetrovatelia a prokurátori.
Podľa advokáta Jána Drgonca by bola vhodná reorganizácia trestného konania, ktoré je veľmi zložité. „Štyrikrát sa dokazuje tá istá záležitosť, kým o nej súd rozhodne.“ Ani právnik Ivan Trimaj nepovažuje súčasný systém prokuratúry za správny. „Som toho názoru, že spájať v jednej osobe a v jednej inštitúcii dozor nad zachovávaním zákonnosti a inštitút obžaloby je systémovo chybné.“
Prokuratúra funguje na monokratickom princípe. Znamená to, že generálny prokurátor je vlastne nadriadený všetkým prokurátorom. Trimaj hovorí, že zákon o prokuratúre je stále stavaný tak, že ak by bol generálny prokurátor trestne stíhaný, mal by účinné spôsoby, ako svoje trestné stíhanie zaraziť. „Ústavný súd povedal, že je to teoretické. Také veci sú teoretické dovtedy, kým sa nestanú praktickými.“ Trimaj podotkol, že tým nemyslí osobu bývalého alebo súčasného generálneho prokurátora.
Podpredseda KDH Daniel Lipšic tvrdí, že v každom systéme prokuratúry alebo v štátnom zastupiteľstve nemajú prokurátori taký stupeň nezávislosti ako sudcovia. Určitý monokratický princíp funguje podľa neho skoro všade. „Na našej prokuratúre je netypické, že je to samostatný ústavný orgán v rámci trojdelenia moci, ktorý nespadá pod výkonnú moc napriek tomu, že prokuratúra je takmer v každej demokratickej krajine súčasťou výkonnej moci a patrí pod rezort spravodlivosti.“
(sp)