
Gordana Bogojevičová (s loptou) v súboji s Valentinou Gardellinovou z talianskeho tímu Lavezzini Parma. Ružomberské basketbalistky prehrali vo Final Four vo francúzskom Liévine stretnutie o 3. miesto Euroligy s Parmou 57:75. FOTO - TASR/EPA
Ružomberský neúspech vo Final Four Európskej ligy basketbalistiek možno obracať akokoľvek, je prinajmenšom ťažko stráviteľný. Faktom zostáva, že postup medzi absolútnu kontinentálnu elitu sa cení. Nedostali sa medzi ňu slávne tímy z Coma a Bourges. V najnevhodnejšej chvíli mala trénerka Natália Hejková v kádri lazaret (zranené Bogojevičová, Pavlíčková, často chorá Alessandra). Skutočnosťou však je, že slovenský majster je dvojnásobným víťazom najvyššej Európskej klubovej súťaže, figuruje na druhom mieste v dlhodobom európskom rankingu. Tak to vníma svet. Teší to , ale i zaväzuje. Prehry s Valenciennes 60:108 a Parmou 57:75 - spolu o 66 bodov - sú silnou kávou.
Varenie z vody
Tohtosezónna zostava SCP je nová a potrebuje čas. Aká bude o pol roka, zatiaľ nik nevie. Ružomberok pracuje s rozpočtom 35 miliónov korún. Gdynia v prepočte s takmer stomiliónovým, Valenciennes s 360-miliónovým. Peniaze vystačia slovenskému majstrovi, aj s prižmúrením oka, na sedem súcich basketbalistiek. Francúzsky majster ich má desať. Výnimočná poľská pivotka Malgorzata Dydeková sa vrátila domov z pôsobenia vo Valenciennes a Come, lebo jej Poliaci dali toľko ako na bohatšom Západe.
Rozdiel medzi chcením a realitou
Ak chcel Ružomberok ako-tak uspieť proti Valenciennes (víťazstvo by bolo reálne veľmi šťastnou náhodou), museli hráčky slovenského tímu do jednej zahrať nad hranicou svojich možností. Tak ako Mandičová proti Šopronu, ktorému dala 42 bodov, Bogojevičová a Bieliková v celej sezóne. Brazílsku pivotku Alessandru mal vrchol čakať práve v Liévine. Navyše zverenky Natálie Hejkovej museli mať spomínané šťastie. Nič z toho sa nestalo.
Bogojevičová drela po zranení, Bieliková sa tiež išla pretrhnúť, prekvapujúco zahrala Pavlíčková napriek bolestivo zranenej nohe. To sú tri, koniec. Alessandra hrala na vlastné tričko, vyrovnávala si účty ešte z Coma s Fijalkowskou a svoj súboj vysoko prehrala. Mandičová akoby ani nevnímala dej na palubovke. Valenciennes mali desať skvelých basketbalistiek. Prvá pätorka hrala 52 percent zápasu, hráčky z druhej 48. Ani jedna nebola na palubovke dlhšie než 30 minút, najmenej 12. V tlači Isabelle Fijalkowska povedala, že jej Alessandra vôbec nerobila problémy. Francúzska reprezentačná pivotka mala stopercentnú streľbu, premenila všetkých dvanásť pokusov, pritom to skúšala aj z trojkových vzdialeností. Krídelníčka Audrey Sauretová - a tá pozná SCP nielen z Valenciennes, ale aj z predošlého pôsobenia v Bourges - označila výkon Sloveniek za najslabší, aký kedy videla, a bola prekvapená. A to hrala proti SCP aj v zápase, keď Bourges vyhral v Ružomberku o tridsať. Mladá Sandra Le Dréamová zdôraznila, že stačilo ubrániť Bielikovú a bolo by po súperkách.
Bezmocnosť proti Parme
Talianska Parma sa síce dostala do Final Four, keď senzačne vyradila v dvoch zápasoch obhajcu z Bourges, ale nie je to nadpriemerný tím. Ružomberku dlho núkala šancu, ale ten ju nevyriešil. Hráčky síce bojovali, kým vládali, ale na taký úzky káder sú dva zápasy za sebou príliš. Rozohrávačka Bieliková vychádzala zo šatne od únavy doslova bledá. Slovenský tím ani v tomto stretnutí nedokázal to, čo sa mu darilo v sezóne. Rezervy v obrane prebíjal skvelým útokom. Proti Parme bol bezradný.
Aký bude Ružomberok v budúcom ročníku, nevie ani Hejková, ani generálny riaditeľ Jozef Smolek. Trénerka sa však, ako vždy, vynašla. Odcitovala nápisy, akými bola obklopená liévinská hala: „Budúcnosť je ružová.“ Ale pravda je aj to, že Natália Hejková má v krvi danosť ostrej irónie. Tentoraz sa tvárila vážne.
Autor: Liévin