Podľa volebného zákona musí totiž strana splniť jednu z troch podmienok. Buď sa do parlamentu dostala prostredníctvom volieb, alebo má samostatný poslanecký klub, alebo má najmenej desaťtisíc členov. Ak ani jednu z týchto podmienok nespĺňa, musí zbierať podpisy.
Istú účasť vo voľbách tak zatiaľ majú len HZDS, SDĽ, SMK, SNS, SOP a vďaka existencii vlastného poslaneckého klubu aj KDH.
Napríklad vládna SDKÚ premiéra Dzurindu bude musieť zbierať podpisy. Hovorca strany Sergej Michalič včera ešte nevedel, kedy s tým únia začne. „V termíne, ktorý určuje zákon, podpisy predložíme,“ povedal.
Inak na tom nie sú ani ostatné strany, ktoré vznikli na troskách SDK, či dokonca stáli pri jej vzniku, ako LDÚ, OKS alebo SDSS. Ich vysokí predstavitelia sa včera zhodli, že všetko záleží na tom, ako pôjdu do volieb.
Oproti tomu DS na tom podľa svojho predsedu Ľudovíta Kaníka už pracuje, a to bez ohľadu na to, či pôjde do volieb samostatne, alebo v koalícii. „Máme vyzbieraných už niekoľko tisíc podpisov,“ konštatoval Kaník.
Ani Ficov Smer podľa informácií, ktoré nám poskytli na jeho sekretariáte, podpisy ešte nezbiera. SDA však áno. Ako po rokovaní ústrednej rady SDA oznámil jej podpredseda Peter Weiss, petíciu na získanie podpisov na účasť v parlamentných voľbách strana odštartovala túto sobotu.
K obdobnému kroku po rozštiepení materskej strany však musí pristúpiť i PSNS, lebo jej poslanecký klub sa po odchode Mariána Andela rozpadol. Praví národniari začali zbierať podpisy už začiatkom apríla.
Počet podpisov, ktoré strana potrebuje, závisí jednak od počtu jej členov a jednak od spôsobu, aký si zvolí. Ak sa rozhodne pre samostatný postup, potrebuje podľa zákona získať taký počet podpisov, ktorým doplní chýbajúci počet členov do desaťtisíc. Ak sa rozhodne pre postup v koalícii, má to jednoduchšie. Zákon totiž nerozlišuje medzi politickou stranou a koalíciou.
JOZEF ČAVOJEC