
FOTO – ARCHÍV
zujúci rozsudok nad štyrmi bielymi policajtmi, ktorí rok predtým surovo zbili černocha Rodneyho Kinga.
Na šesť dní sa Los Angeles zmenilo na mesto vojny. Nepokoje, ktoré vyvolal nespravodlivý rozsudok, si vyžiadali životy 55 ľudí, 2300 ranených, 12-tisíc zatknutých a škody za jednu miliardu dolárov. Situácia sa upokojila až v momente, keď starosta Los Angeles Tom Bradley vyhlásil v meste výnimočný stav a vtedajší prezident George Bush starší poslal do ulíc ťažko ozbrojené oddiely Národnej gardy a dokonca aj armádu a námorníctvo.
Dnes ja jasné, že násilie naštartovali viaceré náhody. Je tiež jasné, že keby sa ho nepodarilo zastaviť, celá Amerika sa mohla ocitnúť v rasovej vojne. Znamená to, že nemohlo ísť len o zlyhania a náhody. Zdá sa, že rasová nenávisť bola súčasťou Ameriky, aj keď sa o nej nehovorilo. Rodney King bol potom len ventilom, ktorý všetko spustil.
Začalo sa to v uliciach Los Angeles. Podnapitý Rodney King sedel za volantom, a keďže ho viedol veľmi neopatrne, chcela ho hliadka zastaviť. Po napínavej osemmíľovej naháňačke sa ho policajtom podarilo konečne dolapiť. Policajtka, ktorá sa k nemu priblížila, vytiahla zbraň, a to aj napriek tomu, že takáto taktika sa považuje za veľmi nebezpečnú. Urobila tak zrejme pri pohľade na jeho robustnú postavu.
King sa nepríčetne rozzúril a v jednej chvíli ukázal policajtke aj zadok, aby ju zosmiešnil a urazil. Veliteľ hliadky zmenil taktiku a vydal povel, aby muža zatkli ľudia z policajného oddelenia Los Angeles, ktorí v rovnakej chvíli dorazili na miesto činu. Začali ho biť. King štyroch bielych policajtov zvládal. Až napokon policajt Lawrence Powell vytiahol obušok a niekoľkými tvrdými údermi ho začal likvidovať. Pridali sa aj ďalší. King padol na zem a policajti ho ďalej kopali.
Nebili ho obyčajným obuškom. Iba pár mesiacov pred udalosťou dostali losangeleskí policajti do výbavy obušky špeciálne, zvnútra vystužené oceľou! Za dve minúty utrpel King jedenásť zlomenín lebky, poškodenie mozgu a obličiek.
Amerika aj svet boli znechutené. Postaral sa o to George Holliday, ktorý náhodou celú akciu nasnímal videokamerou. Polícia o tom nevedela, a tak keď na druhý deň zásah voči Kingovi vysielali všetky televízie sveta, zostala v šoku. Policajti totiž v hlásení žiadne zranenia nespomínali.
Z Rodneyho Kinga sa nie celkom právom stal zrazu nový černošský hrdina. S Martinom Lutherom Kingom, skutočným bojovníkom za práva černošskej menšiny, mal spoločné iba priezvisko.
Los Angeles a najmä černošská komunita čakali na súd. Ten od začiatku vyvolával pochybnosti. V porote nebol ani jeden černoch a nič na tom nemení ani fakt, že predsedom súdu černoch bol.
Chyby sa dopustil aj losangeleský starosta Bradley a členovia mestskej rady. Chceli uchrániť mesto od zlej prezentácie v médiách, a preto proces preložili do bohatého a najmä belochmi obývaného okrsku Simi Valley. Dodali tak prípadu ďalší rasový rozmer, aj keď to určite nebolo ich zámerom. Opitý Rodney King síce veľmi tvrdo napádal policajtov, ale ich brutálna odpoveď jednoznačne nemala zostať nepotrestaná. Súd však všetkých štyroch vinníkov oslobodil.
Ešte v ten istý deň sa v Los Angeles začali nepokoje. Skupiny mladých černochov zastavovali autá a napádali vodičov. Prvou obeťou bol šofér, ktorého vytiahli z nákladného automobilu.
Po šiestich dňoch sa situácia začala upokojovať. Neskôr k tomu prispel aj druhý proces s policajtmi. Dostali sa za mreže a navždy stratili možnosť pracovať v policajnom zbore. Rodney King dostal od mesta Los Angeles odškodné dva milióny dolárov.
Brutálny zákrok vyvolal vášnivé diskusie a spory o skutočnom charaktere americkej multirasovej a multikultúrnej spoločnosti. Prípad Rodney King posolil nezjatrené rany potenciálne jestvujúcich rasových rozdielov v Amerike.
Vo štvrtok – Axel Springer