
Diane Pretteyová so svojím manželom na tlačovej konferencii vyjadrujú nespokojnosť s rozsudkom, ktorý jej odoprel právo na dobrovoľnú smrť. FOTO – REUTERS
Británia včera zažila dva rôzne pohľady na eutanáziu. Európsky súd pre ľudské práva nepovolil ochrnutej Diane Prettyovej, aby jej manžel pomohol spáchať sebevraždu. Práve v tej chvíli vyšla v agentúrach správa, že podobne ochrnutá žena zomrela pokojne v spánku, pretože nedávno vyhrala súdny spor a dostala právo zomrieť.
Diane Prettyová, žena v stredných rokoch s ochrnutím od krku nadol, dlho bojovala s britskými súdmi o právo na smrť. Napokon sa obrátila na Európsky súd pre ľudské práva a včera definitívne prehrala. „Zákon mi vzal všetky práva,“ povedala včera Prettyová s pomocou počítača.
Manžel Brian takisto kritizoval rozhodnutie štrasburského súdu: „Na jednej strane ma verdikt teší, pretože môžem byť chvíľu dlhšie so svojou ženou, ale som smutný, pretože jej vzali možnosť rozhodnúť sa, či chce zomrieť.“ Diane si sama nedokáže vziať život a Brianovi by za pomoc pri samovražde hrozilo štrnásťročné väzenie.
Prettyová sa nevzdáva, ale podľa lekárov jej ostáva málo času. Jej jedinou nádejou na pokojnú smrť je zmena zákona. Tú odmietajú lekári aj konzervatívne skupiny. „Európa nemá záujem na ústupkoch vo veci práva na život a posvätnosti života,“ povedala hovorkyňa organizácie ProLife Alliance.
Zároveň s rozsudkom európskeho súdu prišla správa z britského ministerstva zdravotníctva, že ďalšia ochrnutá žena, ktorú všetci poznali pod menom Slečna B, zomrela. Nikto nevedel, ako sa v skutočnosti volá, ale jej príbeh, podobne ako Prettyovej, sledovala s napätím celá Británia. Statočná Slečna B vyhrala svoj historický proces koncom marca: sudkyňa najvyššieho súdu jej napriek protestom lekárov povolila zomrieť.
Slečna B a Diane Prettyová mali podobný osud, ale súdy rozhodli o každej inak. Prečo?
V skutočnosti sa ich prípady trochu líšia. Slečna B nemohla bez pomoci prístrojov dýchať a žiadala len odpojenie. Sudkyňa britského najvyššieho súdu uznala, že Slečna B je duševne spôsobilá rozhodnúť o svojej smrti, takže podľa zákona mala právo zomrieť. Bola však prvá v histórii, komu sa to podarilo.
Na druhej strane Diane Prettyová žiadala imunitu pre manžela, ktorý jej mal pomôcť pri samovražde. To je podľa zákona trestný čin, takže britské súdy ani Európsky súd pre ľudské práva mu to nemohli zaručiť.
Napriek tomu mnohých prekvapil odlišný prístup súdov k pacientkam. „Je to zvláštne, že Diane nedostala právo zomrieť, ako chce, keďže súd nedávno rozhodol, že Slečnu B môžu lekári odpojiť od prístrojov,“ povedala Prettyovej právnička Mona Arshiová. Podľa právnika Slečny B Richarda Pricea je právny rozdiel v oboch prípadoch len „technický“ a nemá „nič spoločné so skutočným životom“.