na slobodu, začína objavovať radosti bežného života.
Dils bol vo väzení od 16 rokov pre vraždu dvoch osemročných chlapcov v Montigny-les-Metz v Lotrinsku v septembri 1986. Dils sa najskôr priznal, ale neskôr svoju výpoveď odvolal s tým, že ho k nej policajti prinútili. I tak ho v januári 1989 odsúdili a stal sa najmladším väzňom s doživotným trestom v Európe.
Stredajší verdikt bol výsledkom štvorročnej bitky advokátov o preskúmanie rozsudku. K obratu došlo potom, čo sa niekoľkonásobný vrah Francis Heaulme vo väzení priznal, že bol v čase vraždy v rovnakej lokalite. Hoci dve súdne inštancie vinu Dilsa potvrdili, odvolací súd v Lyone ho napokon zbavil viny. Jeho omilostenie dokonca vo francúzskych médiách na chvíľu prehlušilo predvolebnú kampaň. Komentátori zdôrazňovali, že ide o jeden z najväčších justičných omylov vo Francúzsku od dôb Dreyfusovej aféry. Odvtedy je Dills skutočnou mediálnou hviezdou. Televízia ho sleduje doslova na každom kroku na slobode vrátane prechádzky po nábreží Seiny. Kamery nepochybne nebudú chýbať ani dnes v tlačiarni v Montreuil na parížskom predmestí, kde Dils nastúpi do práce.
Prvotnú eufóriu má už Dils za sebou. Verí, že ťažký vstup do normálneho života, z ktorého bol vytrhnutý v čase dospievania, prekoná. „Raz budem mať svoju vlastnú reštauráciu alebo cukráreň. To som chcel už pred tým, než ma uväznili,“ hovorí vyučený kuchár Dils. Jeho životný sen by sa mu mohol ľahšie splniť, ak sa jeho advokátom podarí vysúdiť odškodnenie za roky strávené vo väzení. Právnici chcú za ujmu Dilsovi i jeho rodičom požadovať celkom 2,3 milióna eur.
Dils nikdy nezabudne na prvé chvíle po prepustení. „Zdvihol som hlavu a pozeral som sa na nebo plné hviezd a svit mesiaca. Bolo to kúzelné, úžasné, bolo to niečo, čo som nevidel 15 rokov. Pripadal som si ako dieťa, ktoré po prvý raz rozbaľuje vianočný darček,“ spomína Dils. (čtk)