
Opozičný líder Edmund Stoiber prišiel pred budovu gymnázia v Erfurte, kde sa v piatok odohrala tragédia, ktorá otriasla celým Nemeckom. Stoiberov hovorca obvinil vládu, že neurobila dosť pre to, aby zabránila šíreniu agresívnych počítačových hier, ktoré hrával aj študent, ktorý zabil 16 ľudí.
FOTO - REUTERS
Masaker na Gymnáziu Johannesa Gutenberga v nemeckom Erfurte, pri ktorom vylúčený žiak postrieľal šestnásť ľudí a potom zabil aj seba, sa už stal politickou témou. V Nemecku sa rozprúdila diskusia o sprísnení zákona o držaní zbraní a o obmedzení šírenia akčných filmov a počítačových hier s motívmi násilia.
Hlavnou témou sa postupne stáva stav spoločnosti, ktorá takýto masaker umožnila. Kancelár Gerhard Schröder sa preto vo štvrtok stretne s generálnymi riaditeľmi nemeckých televíznych a rozhlasových staníc. Chce s nimi hovoriť o dobrovoľnej kontrole médií. V podobnom duchu vystupujú predstavitelia cirkví aj učiteľov.
Psychológovia totiž tvrdia, že práve násilie, ktoré sa v médiách stalo úplnou samozrejmosťou, nesie časť viny aj za erfurtskú tragédiu. „Všetci sme tomu pomohli,“ hovorí psychológ Bruno Steinhauer.
Bavorský minister vnútra a šéf Stoiberovho volebného tímu Günther Beckstein obvinil vládu, že nezakázala agresívne počítačové hry, ktoré hrával aj 19-ročný erfurtský vrah Robert Steinhäuser. Beckstein tvrdí, že vláda zostala „škandalózne pasívna“. Viac na 5. strane PRE SME -
VLADIMÍR MÜLLER, Bonn