
ILUSTRAČNÉ FOTO – ČTK
BRATISLAVA – Priemerný pracujúci Slovák s hrubým platom 12 365 korún zaplatí mesačne dôchodcom 3462 korún. Na svojej výplatnej páske to však nezbadá – väčšinu týchto odvodov totiž za neho platí priamo zamestnávateľ.
Štát peniaze neinvestuje, tak aby mal platiteľ odvodov v budúcnosti svoj dôchodok, ale ich hneď prerozdeľuje dnešným dôchodcom. Pri starnutí populácie krajiny je tento stav neudržateľný a štyri roky po voľbách sa vláda odhodlala dôchodkový systém zreformovať.
Reforma č. 1
Ekonomickí ministri budú v najbližších týždňoch rokovať o reforme, ktorá sa môže reálne začať v januári budúceho roka. Podľa vládneho návrhu z dielne ministerstva práce sa dnešný priebežne financovaný dôchodkový systém zmení na zmiešaný. Väčšinu odvodov budú síce pracujúci a zamestnávatelia stále platiť dôchodcom, ale tretinu si bude ukladať na svoj účet v niektorej zo súkromných finančných inštitúcií.
Pri udeľovaní licencií na vedenie kapitalizačných fondov sa predbežne počíta s viacerými licencovanými správcami – mali by tam figurovať aj veľké nadnárodné poisťovacie koncerny. Tridsaťpercentný podiel investovaných peňazí na celkových odvodoch by mohol časom vzrásť.
Reforma č. 2
Zreformovať reformu ministerstva práce sa rozhodla Demokratická strana, ktorá považuje 30-percentné sporenie na vlastné dôchodky za primalé. DS pri schvaľovaní vládnej reformy v parlamente navrhne presunutie maximálneho množstva privatizačných príjmov do kapitalizačného piliera. Cieľom je dosiahnuť maximalizáciu podielu odkladaného na vlastný účet tak, aby výsledný pomer peňazí odkladaných na vlastný účet a peňazí použitých na priebežné vyplácanie dôchodkov bol 70 ku 30.
Reforma č. 3
Do parlamentu sa však medzitým dostala iná reforma. Je z dielne poslanca Petra Tatára a zvyšuje podiel vlastných úspor na celkových odvodoch na vyše polovicu. Odvodové zaťaženie by sa malo podľa tohto návrhu znížiť z 28 na 19 percent, z čoho 10 percent by malo ísť na súkromné poistenie, ktoré bude pre ľudí do tridsať rokov povinné, do päťdesiat rokov dobrovoľné a ľudia starší ako päťdesiat rokov by zostali v súčasnom systéme.
Dnešní päťdesiatnici a dôchodcovia by tak žili podľa starého systému a ich dôchodky by boli vyplácané sčasti z deväťpercentných odvodov do Sociálnej poisťovne pracujúcimi a sčasti z privatizačných príjmov. Po niekoľkých desaťročiach skupina týchto dôchodcov vymrie a na Slovensku by tak fungoval plne kapitalizačný systém dôchodkového poistenia.
TOMÁŠ VELECKÝ
reforma podiel vlastných úspor na odvodoch
návrh ministerstva práce 30 %
návrh Demokratickej strany 70 %
návrh poslanca Petra Tatára 18- až 30-roční 52,6 %
30- až 50-roční dobrovoľne 52,6 % alebo 0 %
50-roční a starší 0 % bez reformy