Mali by sme mať nárok na jedného člena Európskej komisie, trinásť poslancov Európskeho parlamentu, sedem hlasov v Rade Európskej únie, po deväť členov v hospodárskom a sociálnom výbore a vo výbore pre regióny.
„Slovensko bude mať primerané zastúpenie vo všetkých výboroch a agentúrach a slovenský jazyk bude súčasťou zoznamu oficiálnych jazykov únie,“ povedal hlavný vyjednávač Ján Figeľ. Zároveň upozorňuje - je pravdepodobné, že nebudeme mať hneď po vstupe dosť ľudí, aby sme obsadili všetky ponúkané miesta. Aj iné krajiny obsadzovali tieto miesta niekoľko rokov.
Viaceré typy euroúradníkov
Odborníkov na oblasť európskej integrácie môžeme rozdeliť do troch skupín. „V prvej skupine sú odborníci potrební pre sekcie európskej integrácie, platobné agentúry a ďalšie domáce inštitúcie, ktoré musíme vybudovať,“ hovorí Patrik Zoltvány z personálnej agentúry Amrop Jenewein, ktorý sa špecializuje na výber kandidátov pre európske inštitúcie.
V druhej skupine sú odborníci, ktorých Slovensko bude musieť delegovať do orgánov únie po našom vstupe. Tretiu skupinu tvoria budúci zamestnanci inštitúcií únie zo Slovenska, ktorých si únia vyberie sama.
Politikov vraj bude dosť
Obsadiť ľudí pre druhú skupinu nebude zrejme až taký problém. Politickým postom je komisár, čiastočne členovia jeho tímu. Slovensko deleguje členov Európskej rady, zástupcov do výboru regiónov a hospodárskeho a sociálneho výboru. Poslanci parlamentu by mali byť volení v priamych voľbách, každý z nich bude potrebovať svojho asistenta. Okrem toho cez politické strany sú nominovaní pracovníci politických frakcií parlamentu.
„Výber týchto zástupcov bude kľúčový pre kvalitné zastupovanie našich záujmov v štruktúrach únie. Nemôžeme nasledovať praktiky niektorých členských krajín, pre ktoré je únia konečnou zastávkou pre doma nepotrebných alebo zavadzajúcich politikov a úradníkov,“ upozorňuje Zoltvány z personálnej agentúry.
Politické strany tvrdia, že pripravených ľudí majú dostatok. „U nás sa pripravujeme už teraz - nestane sa nám to čo SDĽ, ktorá nemohla vymeniť Petra Weissa na čele zahraničného výboru parlamentu, lebo nemali iného, kto by ovládal jazyk,“ hovorí Monika Beňová, podpredsedníčka Smeru.
Dostatok ľudí ohlasuje aj HZDS. „Organizujeme pravidelné stretnutia profesijných klubov európskej integrácie a zahraničnej politky, máme tam naozaj dobrú členskú základňu. Títo ľudia sa môžu veľmi dobre uplatiť v zahraničných službách,“ hovorí poslankyňa Oľga Keltošová. Na svoje kluby či sekcie integrácie odkazujú aj ostatné politické strany.
(mar)