Slovenský spisovateľ, Bratislava 2001, preložila Adriana Lastičová
Dielko J.-J. Rousseaua (1712 – 1778), autora známych diel Emil alebo O výchove či Spoločenská zmluva, pochádza z posledných rokov jeho života. Čítanie o starcovi, ktorý sa nadchýna botanizovaním a spomína na dávne zážitky, je stále pútavé pre svoju otvorenosť – ňou sa odhaľuje čitateľovi a robí zo snivých prechádzok jednu z jeho najpôvabnejších knižiek.
Michel Perrin: Cesta mrtvých Indiánů
Argo, Praha 2001, preložil Jindřich Vacek
Táto kniha, venovaná duchovnému svetu Indiánov kmeňa Goajiro, vznikla na základe terénnych výskumov uskutočňovaných pod vedením známeho francúzskeho antropológa Clauda Léviho-Straussa. Na území kmeňa na pomedzí Kolumbie a Venezuely zhromaždili bohatý textový materiál, tvoriaci prvú časť knihy. V druhej časti autor, žiak a pokračovateľ slávneho antropológa, získaný materiál podrobne analyzuje.
Robert Harris: Enigma
Slovart, Bratislava 2001
Román Enigma autora, ktorý napísal päť kníh literatúry faktu, sa odohráva na pozadí skutočných historických udalostí, dejiskom je Anglicko, Bletchley Park, rok 1943. Brilantný matematik Thomas Jericho je členom tímu britských kryptografov, ktorí sa nepretržite pokúšajú dešifrovať tajné kódy nemeckého vojnového loďstva. Celú svoju myseľ podriaďuje jedinému cieľu – rozlúštiť najzložitejší operačný kód nemeckých ponoriek Žralok, vytvorený na špeciálne upravenom nemeckom šifrovacom stroji enigma. Všetky v texte citované rádiogramy nemeckého námorníctva sú autentické.
Jean-Pierre Vernant: Vesmír, bohové, lidé / Řecké mýty
Paseka, Praha 2001, preložila Zuzana Dlabalová
Známy francúzsky vedec tlmočí grécke báje od začiatočného chaosu cez vlečúce sa spory medzi bohmi, Prometeovu obeť, trójsku vojnu, Odysseovo putovanie až k príbehom Oidipovým. Autor sa snaží vypátrať kultúrne podhubie mýtov a od začiatku kladie veľké a večné otázky na úrovni takpovediac metafyzickej. Jeho kniha môže byť čítaná v niekoľkých rovinách, prevláda však tón rozprávačský. Neobvyklé obrazy, používanie bežného jazyka, neočakávané a zábavné prirovnania – to všetko vzbudzuje dojem, že čitateľ počúva hlas rozprávača.