Kalligram, Bratislava, šéfredaktor Rudolf Chmel
Z prvej časti májového čísla mesačníka „o prítomnosti s minulosťou pre budúcnosť“ uveďme aspoň rozhovor s historikom Paulom Johnsonom pri príležitosti vydania jeho knihy Dejiny amerického národa a blok o Winstonovi Churchillovi. Uvádza ho prejav vtedy už bývalého britského ministerského predsedu, prednesený v Zürichu v septembri 1946, ktorým si zabezpečil pozíciu vizionára dejín. Vyslovil vtedy ešte pomerne výnimočnú myšlienku o budúcom zjednotení Európy. K tomuto prejavu sa z aspektu balkánskeho konfliktu vracia maďarský spisovateľ Imre Kertész a predseda Senátu Parlamentu ČR Petr Pithart.
Kultúrna časť sa začína dvoma textami o Dominikovi Tatarkovi – o jeho vysokoškolskom období v druhej polovici tridsiatych rokov minulého storočia a potom úvahou Vladimíra Barboríka o hanbe a škode, ktorou je osud Tatarkovho diela v 90. rokoch. Teda o fakte, že napriek neodškriepiteľnej kľúčovej úlohe jeho textov vo vývine našej literatúry neexistuje (dvanásť rokov po spisovateľovej smrti) slušné čitateľské vydanie jeho zobraných spisov.
Text Anny Lenkovej a Petra Michaloviča sa vracia k prebiehajúcej dolnokubínskej výstave Rudolfa Filu Šiesty zmysel, organizovanej v rámci projektu TransKunsthalle, oblasť filmu reprezentuje úvaha o fenoméne českej kinematografie uplynulej dekády nazvanom „chcípácký film“, filmová je aj rubrika 2x1 (Aki Kaurismäki a Wim Wenders), kým dvaja Miroslavovia – Marcelli a Petříček – hodnotením knihy Itala Calvina Neviditeľné mestá pripravili pôdu pre tradičný blok literárnych recenzií.