Bush ešte stále nenašiel recept na prekonanie krízy. Jeho pozícia je vraj čoraz komplikovanejšia, jeho ministri zahraničných vecí a obrany na neho tlačia každý z inej strany.
Princ Abdulláh prezidenta varoval, že ak zásadne nezmení politiku voči Izraelu, stratí už aj tak obmedzenú podporu arabských krajín. Abdulláh Bushovi povedal, že Izrael sa pre začiatok musí stiahnuť zo všetkých okupovaných palestínskych území, prepustiť z domáceho väzenia Jásira Aratafa a skončiť obliehanie Chrámu narodenia Pána v Betleheme. Ak by sa malo postupovať podľa saudskoarabského mierového plánu, potom by mal Izrael uznať nezávislý palestínsky štát a umožniť návrat utečencov. Arabské štáty by na oplátku uznali Izrael.
Nič nenasvedčuje tomu, že by sa tak malo po ich päťhodinovej schôdzke stať. Bush len zopakoval, že Izrael by mal odísť z palestínskych území. Špeciálne síce spomenul Betlehem a Arafatov Ramalláh, ale k obrate v americkej politike voči Blízkemu východu nedošlo.
Mnohí v tejto súvislosti hovoria o kríze americkej diplomacie - včerajší Washington Post ju zvádza na spor medzi ministrom zahraničných vecí Colinom Powellom a obrany Donaldom Rumsfeldom. Ministerstvo zahraničných vecí má pocit, že Powell nemá dostatočnú podporu, čo sa prejavilo počas jeho cesty po Blízkom východe. Rumsfeld a jeho ľudia sú jednoznačne na strane izraelského premiéra Ariela Šarona. Jeho operáciu považujú za súčasť boja proti terorizmu. Powell a jeho tím je umiernenejší. Tiež sympatizujú s Izraelom, upozorňujú však, že operácia môže mať opačný účinok, ako si Šaron želá: terorizmus neukončí, len ho ešte viac podnieti.
Podľa analytikov to presne zodpovedá aj saudskoarabským obavám. Princ sa vraj v Amerike ani tak nevyhrážal, ako skôr prosil o pomoc. „Umiernené arabské krajiny sa neboja ani tak konfliktu medzi Izraelom a arabskými krajinami, ako skôr nárastu terorizmu, ktorý by mohol byť namierený aj proti tamojším vládam,“ povedal agentúre Reuters londýnsky analytik z Inštitútu strategických štúdií Paul Lalor.
Za jediný úspech návštevy sa môže považovať iba fakt, že Saudská Arábia Spojeným štátom sľúbila, že ropu nepoužije ako zbraň. „Ropa nie je tank. Ropou sa nedá strieľať,“ povedal princov zahraničnopolitický poradca Abdul Džubajr.
MATÚŠ KOSTOLNÝ