
Žiaci strednej školy v Erfurte traumatizovaní streľbou svojho spolužiaka.
FOTO - REUTERS
Ešte včera na obed sa zdalo, že dráma na gymnáziu vo východonemeckom Erfurte nebude mať strašnejšie následky, ako tomu bolo v Nemecku pri podobných útokoch šialených strelcov dosiaľ. Krátko po pol štvrtej odpoludnia sa však rozletela šokujúca správa o 18 mŕtvych, medzi ktorými je i mladý útočník.
Onemel nielen Erfurt, ale aj celé Nemecko. Televízne a rozhlasové stanice prerušili svoje vysielanie a chrlia tragické informácie a analýzy o dosiaľ najväčšom nešťastí tohto druhu, aké sa v Nemecku udialo. V nemeckých obchodných domoch sa v oddeleniach s televíziami zastavujú ľudia a nemôžu uveriť. Obrázky, ktoré boli známe doteraz zo Spojených štátov, Británie či Austrálie, sa naraz stali skutočnosťou aj v strede Európy.
„Mŕtvi sú po celej škole,“ šokoval policajný hovorca po nekonečnom a viac než štvorhodinovom čakaní verejnosti na to, čo sa naozaj stalo.
Políciu päť minút po jedenástej hodine dopoludnia privolal školník. Povedal len: „Tu v škole sa strieľa.“ Vzápätí dorazili policajti, ktorí sa hneď stali terčom streľby 19-ročného bývalého študenta, ktorého pred pár mesiacmi vylúčili zo školy.
Plačúci a zdesení žiaci a študenti, ktorí z budovy unikli, sa zhromažďovali na ihrisku. Tam im prvú pomoc a psychologickú podporu poskytovali lekári a policajti. Schádzať sa začali aj úplne bezradní rodičia. Po meste postávajú hlúčiky ľudí, neveriac krútia hlavami a mnohí majú slzy v očiach.
Obrázky erfurtskej tragédie budú mať podľa expertov študenti gymnázia ešte dlho v povedomí. „Najväčšie nebezpečie spočíva v tom, že u detí sa rozvíja pocit spoluviny. Myslia si, že sú za šialenstvo spoluzodpovedné,“ hovorí psychológ Christian Lüdke z Kolína nad Rýnom. „Deti a mladí ľudia by sa mali snažiť čo najrýchlejšie strašné obrázky z mysle vypudiť. Najlepšie je hovoriť o tom s ostatnými spolužiakmi,“ myslí si expert.
Aj pre spolkový kabinet v Berlíne je tragédia niečím dosiaľ nepoznaným. „Kancelár Gerhard Schröder a vláda sú zdrvení udalosťami v Erfurte,“ povedal hovorca vlády.
Experti sa pokúšajú vysvetliť správanie mladého útočníka. Pôvodcom bezhlavého zabíjania sú nezriedka rôzne príkoria, tvrdí psychológ Steffen Dauer z východonemeckého Halle. Páchatelia sú často podľa neho inteligentní ľudia, ktorí však nie sú schopní vyrovnať sa s konfliktami okolo seba.
LUBOŠ ŠEBESTÍK, čtk, Berlín