
Obyvatelia osady Trojačka pri ceste do práce či do školy musia prechádzať cez colnicu. FOTO - ARCHÍV
MAKOV - Obyvateľov prihraničnej obce Makov už niekoľko rokov trápi výstavba hraničného priechodu medzi Slovenskom a Českou republikou. Pred rokom poslali sťažnosť aj predsedovi parlamentu, odpoveď z Bratislavy prišla v decembri. Podľa Makovčanov nič nevyriešila, chcú sa preto obrátiť na Ústavný súd a Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu. „Vyčerpali sme všetky možnosti zmieru,“ tvrdí starosta Makova Marián Masnica.
Dôvodom dlhoročného sporu je výstavba novej colnice, ktorá stojí sedem kilometrov od hranice. Na tomto území však žije viac ako 80 obyvateľov osady Trojačka, ktorí tak pri ceste do práce či do školy musia prechádzať colnicou. V osade nie je žiadna infraštruktúra, k lekárovi, na poštu či nákupy chodia ľudia z Trojačky do obce cez colnicu.
„Bývam odtiaľto 400 - 500 metrov,“ ukazuje obyvateľ z Trojačky smerom k svojmu domu. Ide si do obce niečo vybaviť. Na colnici práve nikto nie je, tak to ide celkom hladko. Aj tak je však takáto situácia podľa neho trápna.
„Keď je tu kolóna áut, tak jednoducho musíme stáť s nimi v rade a čakať,“ pridajú sa aj ženy z okolia. V kolóne im nepomôže ani colný preukaz.
Prvé problémy nastali hneď po rozdelení federácie. Provizórne unimobunky, slúžiace ako colnica, stáli priamo uprostred obce tri roky. Pre Makovčanov to znamenalo kolóny áut, ktoré im sťažovali život. „Každý však vtedy určitým spôsobom chápal tieto problémy,“ hovorí starosta.
Veľkolepo riešený terminál pre nákladnú dopravu sa na Trojačke buduje od roku 1995. Výstavba objektu si doteraz vyžiadala už viac ako 300 miliónov korún. Osobná doprava sa mala vybavovať priamo na hranici. To by si však vyžiadalo ďalších 150 miliónov, preto Colné riaditeľstvo od toho upustilo. Podľa starostu sa tým porušuje územné rozhodnutie a ústavné práva obyvateľov Trojačky.
ANDREA HARMANOVÁ