
Predseda asociácie nemocníc Slovenska Peter Ottinger tvrdí, že Všeobecná zdravotná poisťovňa, ale aj ministerstvo zdravotníctva robili na zdravotnícke zariadenia nátlak.
FOTO PRE SME - VERONIKA JANUŠKOVÁ
bude podanie na protimonopolný úrad, pretože zmluvy so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou boli podľa jeho slov podpisované pod nátlakom. Vyvíjať ho mala nielen poisťovňa, ale aj ministerstvo zdravotníctva.
„Všeobecná zdravotná poisťovňa je zastúpená zhruba sedemdesiatpercentným podielom poistencov. Sú regióny, kde sa to blíži až k deväťdesiatim percentám. Preto je zdravotnícke zariadenie závislé od toho, či dostane alebo nedostane finančné prostriedky od tejto poisťovne. Vypracované zmluvy teda považujeme za zneužívanie monopolného postavenia,“ Ottinger.
Asociácia chce zmapovať celkový objem objednaných výkonov v jednotlivých zdravotníckych zariadeniach. „Domnievame sa, že nové cenové opatrenie nie je v súlade so zákonom o cenách. Ani maximálna cena nezodpovedá opodstatneným nákladom,“ skonštatoval Ottinger.
Podľa neho systém objednávania výkonov je možné všeobecne akceptovať, ale v primeranej a rozumnej miere.
Všeobecná zdravotná poisťovňa deklarovala, že podiel objednaných pacientov bude na úrovni osemdesiatich percent minulého roka. „Už to sa nám zdalo dosť skresané. Posledné tri roky sme žili obmedzení financiami a tvorili sa objednávkové kalendáre na finančne náročné operácie. Vzápätí sme s hrôzou zistili, že objednávky v jednotlivých regiónoch klesli na 60 a menej percent vlaňajších výkonov. To je naozaj neúnosné. Dá sa už hovoriť o obmedzení ústavného práva občana na dostupnosť zdravotnej starostlivosti,“ zdôrazňuje Peter Ottinger, podľa ktorého niet nemocnice, ktorá by sa mala lepšie. Sú na tom iba zle a horšie.
JAROSLAVA GAJDOŠOVÁ