
Poľský prezident Aleksander Kwasniewski po troch rokoch členstva svojej krajiny v NATO odkazuje všetkým na Slovensku, ktorí majú pochybnosti, že stojí za to byť v aliancii. „Aliancia nám dala pocit bezpečia,“ povedal poľský prezident. Kwasniewski (vľavo) a Rudolf Schuster (uprostred) prišli včera popoludní do Prešova, kde sa pozdravili s bývalým futbalovým reprezentantom Lacom Pavlovičom. FOTO - ČTK
PREŠOV, VARŠAVA - Nešlo o žiaden incident, ani o výnimočnú udalosť, hovorí o vrátení 21 Poliakov z našich hraníc do vlasti riaditeľ odboru hraničnej a cudzineckej polície v Prešove Milan Štinár.
Kontroly na priechode vo Vyšnom Komárniku boli bežné a nešlo o skupinu, ale jednotlivcov, ktorí nemali pri sebe predpísanú hotovosť 50 dolárov. Medzi 19. a 24. hodinou sa takýchto prípadov nazbieralo 21.
„Na tomto priechode sú bežne rady áut a rovnako tadiaľ chodievajú ľudia pešo. Žiadne práva porušené neboli. Žiadal som aj kompetentnú osobu z poľskej strany o vyjadrenie, povedal, že žiaden problém nevidí.“
Rovnaký zákon o kontrole financií platí už tri roky na poľskej strane, a našinci sú s ním podľa Štinára dávno uzrozumení. Od 1. apríla prekročilo hranicu v Prešovskom kraji smerom k nám takmer 32-tisíc ľudí, z nich len 214 hraničiari vrátili.
Zverejnenie posledného prípadu - ktorý neušiel ani pozornosti poľského prezidenta Kwasniewského - súvisí s novým zákonom o pobyte cudzincov. Zákon nezaviedol žiadne podstatné zmeny, iba potvrdil, čo už predtým prikazovala vyhláška.
Podstatná zmena je v tom, že prichádzajúci musí mať 50 dolárov, oproti doterajším 15. Podľa vedenia hraničnej a cudzineckej polície v Bratislave sa od občanov Poľska (ale rovnaké je to napríklad aj na českých hraniciach) doklad o finančnom zabezpečení vyžadovať spravidla nebude. V individuálnych prípadoch to nie je vylúčené: „Najmä ak ide o podozrivejšiu osobu.“
Náš nový zákon sa začiatkom apríla stal v Poľsku stredobodom kampane, ktorá odrádzala turistov od cesty na Slovensko. Potvrdil to aj konzul slovenskej ambasády vo Varšave Alexander Melsitov. Podľa Slovákov bývajúcich v Poľsku slovenské orgány vyslovene podcenili informovanosť. Podľa nich sa mali pokúsiť predísť zhoršeniu obrazu krajiny.
„Dnes už nikto nezráta, koľko stoviek Poliakov zaváhalo a rozhodlo sa odrieknuť tohtoročnú dovolenku na Slovensku v dôsledku tejto nepríjemnej kampane. Osveta zo strany našich orgánov celkom zlyhala,“ dodal šéf Turisticko-informačnej kancelárie v Zuberci Július Hudec. (ru)