
FOTO - ARCHÍV
na.
Dôrazne upozorňovali, že americká ekonomika sa nachádza na okraji priepasti zvanej ekonomická recesia, a žiadali rázne zníženie úrokovej miery. Tým by sa zlacnili ako podnikové kredity na modernizačné a rozvojové investície, tak aj spotrebiteľské úvery na realizáciu konzumných zámerov obyvateľov - následne by sa naštartoval ekonomický rast.
Z burzového hľadiska sú úrokové sadzby najdôležitejšou makroekonomickou veličinou. Zníženie úrokov má za následok pokles príťažlivosti investovania do štátnych dlhopisov a zvýšenie atraktivity vkladania peňazí do akcií, čo vedie k rastu akciových kurzov.
Americká centrálna banka pred časom vylúčila bezprostredné nebezpečenstvo nadmernej inflácie. Mohla sa sústrediť na podporu dýchavičnej konjunktúry. A tak sa začiatkom januára začal nevídaný ohňostroj znižovania úrokovej miery. Uplynulý týždeň dosiahol svoj vrchol - úroková sadzba pre krátkodobé medzibankové obchody klesla po piaty raz za päť mesiacov - na najnižšiu úroveň za posledných sedem rokov.
Spočiatku prehlušili pozitívny dopad znižovania úrokov Jóbove zvesti z podnikového sektora. Ako na bežiacom páse sa od januára do začiatku apríla množili správy spoločností o nižšom zisku, ako dovtedy predpokladali ekonomickí analytici. Keďže podnikový zisk je základnou mikroekonomickou veličinou podmieňujúcou kurzy akcií, nikto sa nečudoval, že hodnota akcií naďalej klesala - napriek neustálemu znižovaniu úrokovej miery americkou centrálnou bankou.
Hlavný ukazovateľ „starej ekonomiky“ Dow Jones (index 30 najväčších amerických priemyselných a technologických gigantov) sa na tohtoročnú burzovú púť vybral na 10 787 bodoch. Do konca marca klesol pod dojmom katastrofálnych informácií o podnikovom zisku kľúčových koncernov na 9389 bodov.
Následne začali účinkovať úrokové injekcie centrálnej banky a prestali pôsobiť firemno-ziskové depresíva. Dow Jones sa začal šplhať do viac ako pozitívnych končín. Minulý týždeň preskočil po prvý raz od vlaňajšieho leta psychologicky dôležitú hranicu 11 000 bodov, čím splnil predpoklady technicky orientovaných burziánov na ďalší vzostup.
Dominantný barometer „novej ekonomiky“ Nasdaq Composite (index vyše 5500 infotechnologických akcií) vstúpil na tohtoročný parket na úrovni 2471 bodov. Začiatkom apríla sa prepadol na 1639 bodov. V posledných burzových dňoch sa prehupol cez úroveň 2100 bodov.
Priaznivý dopad piateho zníženia úrokovej miery bolo možné pozorovať napríklad v stredu - Dow Jones explodoval o 3,2 % na 11 216 bodov, Nasdaq Composite o 3,9 % na 2166 bodov.
Do tejto všeobecne pozitívnej atmosféry sa však začali vkrádať prvé kuvičie hlasy. Finanční experti totiž dodnes nevedia vypátrať všetky príčiny menového päťskoku americkej centrálnej banky. Domnievajú sa, že centrálna banka považuje v interných analýzach ekonomickú situáciu v Spojených štátoch za omnoho kritickejšiu, než ju opisuje v oficiálnych vyhláseniach pre verejnosť.
Navyše niektorí experti sa nemôžu vyhnúť pocitu, že medzičasom banka trochu prestrelila a že priveľký pokles úrokovej sadzby môže viesť k nadmernej podnikovej investičnej aktivite a k prílišnej súkromnej spotrebe, ktorá následne povedie k prehnanej inflácii. A proti nej bojuje ústredná banka zvyšovaním úrokových sadzieb.
JÁN ŠALGOVIČ, Mníchov