Do volieb v Česku chýba rok, no premiér Miloš Zeman využil nedávnu výmenu na poste ministra obrany na jasný predvolebný ťah. Nový šéf rezortu Jaroslav Tvrdík, do decembra ešte dôstojník, dostal od vlády úlohu zostaviť špeciálny tím a do troch mesiacov vyhotoviť podkladový materiál na prechod na celkom profesionálnu armádu a zrušenie všeobecnej brannej povinnosti.
Predvolebné chytáky
Vládna sociálna demokracia takýto krok vôbec nemala v predvolebnom programe. Zdá sa, že v čase, keď jej politické preferencie po dlhých mesiacoch rastú, zobrala jednu z predvolebných tém pravicovej ODS. Tá sa totiž s takouto myšlienkou už niekoľko rokov pohrávala, no nedokázala ju pred voličom zreteľne povedať. Aj opozičná štvorkoalícia je takémuto postupu naklonená.
Generálny štáb českej armády už vyhotovil niekoľko štúdií a predpokladá, že profesionalizácia vojska by mohla prebehnúť za šesť až osem rokov. Minister Tvrdík v eufórii hovoril o štyroch až šiestich rokoch. Podľa náčelníka generálneho štábu Jiřího Šedivého by definitívne politické rozhodnutie malo padnúť na budúci rok, najneskôr v roku 2003.
Príliš rýchly Tvrdík
Zámer zrušiť všeobecnú brannú povinnosť prichádza v čase, keď čoraz menej mladých Čechov oblieka na jeden rok vojenské maskáče. Namiesto toho idú na náhradnú službu alebo si vybavia „modrú“ knižku. Do armády tak prichádza len každý druhý branec.
Po dvoch týždňoch minister Tvrdík priznal, že sa s vyhlásením o rýchlej profesionalizácii unáhlil. Vojaci sa totiž obávajú, že väčšina mužov s vidinou blízkej profesionalizácie bude svoj nástup k jednotkám ďalej odkladať.
Šedivý pre denník Lidové noviny uviedol, že armáda má pre taký prípad pripravené scenáre, lebo nemôže tak razantne znížiť svoju bojaschopnosť. Jedným z nich je ešte rýchlejší prechod na profesionálnu armádu, teda rok alebo dva od času, keď bude prijatá potrebná legislatíva.
Šanca pre cudzincov
Profesionálna česká armáda má byť orientovaná predovšetkým na rýchle a úderné jednotky. Postarať sa o to má 38- až 48-tisíc vojakov a asi päťtisíc občianskych zamestnancov. Ďalšiu reštrukturalizáciu si vyžiada značný počet vysokých dôstojníkov na úkor nižších hodností.
Každý rok bude treba tritisíc nových vojakov, pričom vojenské školy teraz opúšťa len 500. Šedivý preto neváhal v rozhovore pre LN otvoriť kontroverznú tému. Vojaci dajú väčší priestor ženám – ich podiel sa zvýši zo súčasných deviatich percent na dvadsať a budú zastávať aj vysoké funkcie. Armáda by sa mala otvoriť aj pre cudzincov s trvalým pobytom v Českej republike. Napríklad za možnosť rýchlejšieho nadobudnutia občianstva.
PRE SME – MARTIN ČAREK, Praha