om azyl iba „v mimoriadnych prípadoch“. Britské úrady zaznamenali minulý rok 75-tisíc žiadostí o udelenie politického azylu. Iba 20-tisíc žiadateľov uspelo. Podľa úradných údajov hľadá v súčasnosti v Británii azyl asi 110-tisíc imigrantov.
„Je nutné stanoviť strop,“ povedal Straw. Prílev imigrantov, ktorých bude Británia schopná prijať, sa podľa ministra bude pohybovať v tisíckach osôb, nie v desaťtisíckach, čo má imigrantom zaistiť „lepšie prijatie“.
Zverejnenie týchto zámerov je aj predvolebnou odpoveďou labouristov na aktivity opozičných konzervatívcov, ktorí vládu obviňujú z „mäkkého“ prístupu k utečencom. Ich predák William Hague navštívil v piatok Dover, ktorý je pre utečencov bránou do Británie. Hague navrhuje, aby britské úrady vybudovali systém zberných stredísk, do ktorých by boli žiadatelia o azyl umiesťňovaní po príchode do krajiny a v ktorých by zotrvali, pokiaľ by ich žiadosť nebola vybavená. Prisťahovaleckú agendu bude Londýn podľa Strawa konzultovať s ďalšími členskými krajinami Európskej únie. Po tom, čo bude imigračná kvóta naplnená, ďalší uchádzači o azyl dostanú povolenie na pobyt v Británii „iba v mimoriadnych prípadoch“, zdôraznil minister.
Observer zverejnil aj názor Jeana Candlera z Rady pre utečencov, podľa ktorého je systém kvót proti ľudským právam. Candler zdôraznil, že „základným právom všetkých osôb je právo na hľadanie azylu“. (čtk)