BRATISLAVA – Slová chvály nemôže vláda a parlament čakať od prezidentovej správy o stave republiky.
Prezident Rudolf Schuster na to politikov už pripravil svojimi vyhláseniami v uplynulých dňoch.
Hlava štátu zatiaľ predniesla len jednu správu o stave republiky v novembri 1999. V roku 2000 prezident prekonal vážne ochorenie, vlani v jeseni nebol ešte úplne zorientovaný, a preto si vystúpenie nechal na tento rok. Schuster predstúpi pred poslancov v piatok.
Hlava štátu so správou finišuje práve v čase, keď koalícia prekonáva ťažké obdobie. Vládni politici i opozícia sú preto zvedaví, ako prezident prispeje svojimi ďalšími postojmi a hodnoteniami k vývoju situácie. Opozícia by si želala, aby sa opakovali dejiny z marca 1994. Vtedy parlamentný prejav prezidenta Michala Kováča viedol k pádu vlády a po pol roku sa udiali predčasné voľby s triumfálnym návratom Vladimíra Mečiara k moci. Prezident však uplynulý týždeň povedal, že nemá záujem o predčasný odchod súčasnej vlády a premiéra Dzurindu. Schuster si myslí, že táto koalícia by mala dovládnuť až do jesene 2002.
Poslanec HZDS Michal Drobný tvrdí, že prezident by mal vo svojej správe o stave republiky zvoliť razantné riešenie analogické marcu 1994. Drobný: „Mal by to byť návrh na parlamentnú zmenu. Inak by to bolo pštrosia politika, a to sa nemusí vyplatiť nikomu, ani prezidentovi.“ Podľa poslanca HZDS minimálne by mal prezident vyzvať „na poriadnu“ rekonštrukciu vlády.
Drobný si myslí, že ide aj o časť tej politiky, ktorú reprezentoval Rudolf Schuster. „Nechcem naznačiť jej krach. Mám dojem, že nemá tú odvahu. Ešte stále rozmýšľame komunisticky a nemôžeme priznať svoje chyby,“ povedal Drobný. Dodal, že prezident by mal „riadne zdôrazniť“ krízovú situáciu v zdravotníctve, školstve a kultúre. Obáva sa však, že prezidentove závery budú len platonické.
Poslanec ľavicových demokratov Peter Weiss na poznámku, že niektorí poslanci z HZDS hovoria, aby sa opakoval marec 1994, zareagoval slovami nemeckého filozofa Hegla: „Dejiny sa opakujú iba dvakrát. Raz ako dráma a druhýkrát ako fraška. Nechcel by som, aby došlo k naplneniu tohto hesla.“ Podľa Weissa prezidentov prejav môže priniesť intenzívnejšie diskusie o niektorých problémoch v spoločnosti a „možno sa urýchlia niektoré veci, ktoré dozreli vo vládnej koalícii“. Predseda SOP Pavol Hamžík tvrdí, že správa má byť prečo kritická, lebo zahraničnopolitickými úspechmi vlády sa nedá prekryť neriešenie problémov ľudí.
IGOR STUPŇAN