BRATISLAVA – Na Slovensku sa práva páchateľov chránia často viac ako práva obete trestného činu. „Obeť je zaujímavá len ako svedok. Akoby sa ticho predpokladalo, že ju zastupuje prokurátor, ale to nie je pravda. Prokurátor zastupuje štát,“ hovorí Jana Šípošová, ktorá vedie občianske združenie Pomoc obetiam násilia.
Sieť poradní pre ľudí, ktorých niekto napadol a utrpeli ujmu, často nielen fyzickú, ale následne aj psychickú, mala vzniknúť pred dvoma rokmi. Zatiaľ však fungujú, okrem Bratislavy, vo vlastných priestoroch len v Žiline, Trnave a Poprade. V ostatných krajoch sa poškodení na ľudí z vyškolených tímov zatiaľ môžu obracať len telefonicky.
Projekt naštartovalo Občianske združenie Pomoc obetiam násilia a vláda sľúbila peniaze, aby sa v krajských mestách prenajali vhodné priestory. „Projekt bol pripravený, ale doteraz neprišla ani koruna. Museli sme si pomôcť sami,“ hovorí Šípošová.
Vo vyspelom svete sa vlády musia starať o obete na základe zákona. Podľa Jeana-Luca Domenecha, riaditeľa francúzskeho Národného inštitútu pre pomoc obetiam, sa vo Francúzsku musí zriadiť poradňa pri každom súde. „Plne ju financuje štát.“
Šípošovej sa podarilo z fondu Európskej únie získať peniaze na zriadenie celoplošnej poradnej linky. Začne sa prevádzkovať od prvého mája. „Nebude celkom bezplatná, aby sme predišli jej zneužívaniu. Bude stáť polovicu hovorného.“
Podľa Šípošovej nedávno navštívili Slovensko zahraniční experti, aby zistili, ako je u nás postarané o ľudí, ktorí doplatili na akýkoľvek trestný čin. „Keď videli naše trestné právo, zdalo sa im, že to nie je až také zlé. Na pohľad to dokonca vyzerá, že by sme mohli byť celkom spokojní. Ale pod povrchom je obrovský problém, že obete nevedia, ako sa domôcť svojich práv.“
Poškodené osoby majú napríklad právo nahliadnuť do vyšetrovacieho spisu, ale málokto vie, ako o to požiadať. Združenie poskytuje úplné poradenstvo piaty rok. Vyškolený tím radí i sprevádza obeť aj na súde a vedie kampane, aby sa im dostávalo rovnakej pozornosti ako páchateľom.