
Na vernisáži Juraj Bartusz v sprievode hudobnej improvizácie Mariána Vargu naživo parafrázoval vlastnú performance tvorby časovo limitovaných niekoľkosekundových kresieb - pôvodné práce, ktoré takto vznikli v polovici 80. rokov, sú súčasťou výstavy. FOTO - PETER PROCHÁZKA
Na tom, že najnovšia výstava v Mirbachovom paláci Galérie mesta Bratislavy nazvaná Dotyky a spojenia 9. 12. 1985 - 17. 11. 1989 prezentuje vedľa seba Kláru Bočkayovú, Juraja Bartusza, Ivana Csudaia, Vladimíra Havrillu, Jozefa Jankoviča, Júliusa Kollera, Igora Minárika, Rudolfa Sikoru, Igora Kalného, Michala Kerna a Milana Paštéku, by nebolo nič nezvyčajné. Ide o významných predstaviteľov súčasného slovenského výtvarného umenia (žiaľ, traja posledne menovaní sú dnes prítomní už „len“ svojimi dielami), ktorých aj napriek rozmanitosti a jedinečnosti tvorby spája príbuzné výtvarné cítenie i blízke až priateľské vzťahy. No v tom čase mali spoločné ešte čosi dosť podstatné - patrili k nepohodlným, zakázaným, či v lepšom prípade aspoň k neodporúčaným umelcom.
A keďže vystavovať nesmeli, Ladislav Snopko, autor pôvodne hudobného projektu (prepájajúceho českú a slovenskú rockovú, džezovú a folkovú scénu), ktorý ho organizoval v kultúrnom stredisku na Vajnorskej ulici v Bratislave, nimi vystrojil bulletiny, predstavujúce účinkujúcich hudobníkov. „Názov podujatia niesol svoj obsah, naznačoval kontakt a možný súzvuk,“ povedal Ladislav Snopko, „z ich často prvých vzájomných stretnutí vzniklo okrem jedinečných koncertov aj viacero dlhodobejších úspešných spoluprác.“ Na pódiu sa stretol vtedy školák Michal Kaščák zo skupiny Bez ladu a skladu s takmer o tridsať rokov starším virtuózom Jiřím Stivínom, iskrivou hudobnou komunikáciou boli však rovnako koncerty Mariána Vargu s Ivou Bittovou, Vladimíra Mertu a Deža Ursinyho, skupín Cucu, Garáž a Půlnoc a ďalších.
Dvanásť unikátnych podujatí (to posledné, na ktorom vystúpili Jaro Filip a Dušan Valúch a sprevádzajúcim výtvarníkom bol Július Koller, sa uskutočnilo práve 17. novembra 1989) znamená aj dvanásť vzácnych bulletinov. Spolutvorcom, grafikom a tlačiarom bol Juraj Oravec, ktorý ich vo svojom vydavateľstve Orman vydá knižne ešte počas výstavy.
Kým niekdajšie Dotyky a spojenia v pravom slova zmysle fungovali len medzi hudobníkmi a účasť výtvarníkov bola iba „virtuálna“ - bulletinová, terajšia výstava, ktorej kurátorkou je Zuzana Bartošová, je nielen zhmotnením imaginárnej výtvarnej podoby nevšedných podujatí, ale v neposlednom rade aj veľkou satisfakciou dnes plne akceptovaných tvorcov. A vernisážovou spoluprácou Juraja Bartusza a Mariána Vargu došlo konečne aj k naplneniu dotykov a spojení medzi hudobníkmi a výtvarníkmi.