BRATISLAVA – Prezident Rudolf Schuster je v úrade necelé tri roky, stihol sa však oficiálne stretnúť s väčším počtom hláv štátov ako jeho predchodca Michal Kováč. Dôvodom boli konfliktné vzťahy Mečiarovej vlády s Kováčom. Kováč mohol častejšie s partnermi hovoriť skôr na neoficiálnej úrovni.
Pavol Hamžík, ktorý v Mečiarovej vláde istý čas šéfoval slovenskej diplomacii, povedal, že niektorí partneri prezidenta oficiálne nepozývali na návštevy, aby nenarušili dvojstranné vzťahy medzi štátmi. Prišli však pozvánky napríklad na otvorenie výstav, kde sa mohli prezidenti neoficiálne stretnúť.
Hamžík na otázku, či aj on blokoval prezidenta Kováča, odvetil: „Nikdy som to nerešpektoval. Ako prvý som po dlhom čase začal chodiť na vymenovanie veľvyslancov. Predtým tam nikto z vlády nebol, protokol to vyžadoval.“
Analytik Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku Vladimír Bilčík o ére bývalého prezidenta Michala Kováča hovorí, že Slovensko bolo v tom čase z vnútropolitických dôvodov odstavené z integračných procesov, a to sa tiež prejavilo na počte návštev. „Aj keď prezident Kováč prezentoval iný názorový prúd, nemohol robiť odlišnú politiku. Sčasti preto, že sila jeho úradu bola obmedzená a Slovensko bolo ako celok zahraničnopoliticky izolované.“
Schuster už prijal 16 hláv štátov. Boli to napríklad prezidenti Malty, Rumunska, Angoly, Maďarska, Česka, Ukrajiny či Brazílie. Trikrát prišli prezidenti na pracovné návštevy.
Prezident bol na dvadsiatich oficiálnych cestách v zahraničí. Išiel napríklad do Čile, Argentíny, Sýrie, Česka, Brazílie, Vatikánu, Izraela, Bulharska, Ruska. Pracovných ciest má za sebou 36.
Prezident Michal Kováč prijal na Slovensku 11 hláv štátov ako oficiálne návštevy a tri na pracovných návštevách. V zahraničí bol na oficiálnej návšteve 14-krát – napríklad v Česku, na Ukrajine, v Rakúsku, Poľsku, Číne, Taliansku. Pracovných ciest do zahraničia uskutočnil 48. (sp)