
Na schôdzi vlády hovorí prezident Prezídia FNM Jozef Kojda (vľavo) s vicepremiérom Ivanom Miklošom. FOTO TASR – IVAN MAJERSKÝ
BRATISLAVA – Príjmy z predaja Slovenského plynárenského priemyslu už nie sú 130 miliárd, ale približne o tri miliardy menej. Rozdiel spôsobilo posilnenie koruny oproti americkej mene, v ktorej investori za plynárne zaplatia.
Po mimoriadnom rokovaní vlády pôjde z peňazí za SPP 50 miliárd korún na oddlženie štátu. Oproti predchádzajúcemu návrhu ekonomických ministrov je to o dve miliardy menej. Tie sa vláda rozhodla venovať zdravotníctvu a železniciam na uhradenie ich starých dlhov.
Dôležitú otázku – či sa bude splácať domáci alebo zahraničný dlh, však včera ministri nezodpovedali. Podľa ministra financií Františka Hajnoviča už existuje predstava, aký dlh skôr splácať, ale je „zatiaľ predčasné o tom informovať“. Guvernér NBS Marián Jusko zopakoval svoje predchádzajúce stanovisko: „NBS uprednostňuje splatenie zahraničného dlhu,“ zdôraznil.
Sumu určenú na dôchodkovú reformu vláda nezmenila. Na vybudovanie kapitalizačného piliera dôchodkového poistenia pôjde 25 percent z kúpnej ceny, čiže približne 65 miliárd korún.
Podľa očakávania sa vláda vzdala financovania rozvojových projektov z privatizačných peňazí. Peniaze teda nepôjdu na národné tenisové centrum, program Vráťme šport do škôl, či projekt rozvoja automobilového priemyslu.
Potom, ako investori štátu uhradia platbu za plynárne, sa rozhodne, či sa peniaze premenia na koruny, alebo či si vláda nechá doláre. „Rozhodnutie ešte nepadlo a rokujú o ňom ministerstvo financií a národná banka,“ povedal Hajnovič. (jj, sita)