dlho čakať, než som v cieli.“
Na kancelárske kreslo vraj vidí „reálnu šancu“, povedal bývalý predseda ultrapravicových slobodných (FPÖ) a terajší šéf krajinskej vlády v juhorakúskom Korutánsku. Odtiaľ ďalej ťahá za nitky spolkovej vlády, do ktorej predvlani priviedol FPÖ. Moderátor al-Džazíry ho oslovoval ako „šéf FPÖ“. Haider mu neprotirečil.
Slobodní zatiaľ tvrdili, že ich do volieb povedie Haiderova nástupkyňa na čele strany, vicekancelárka Sussanne Riessová-Passerová. Riadny termín nových volieb je na jeseň budúceho roka.
Hoci slobodní v minulých voľbách skončili druhí a tesne pred ľudovcami (ÖVP), prenechal Haider ich šéfovi Wolgangovi Schüsselovi predsedníctvo vlády a stiahol sa do Korutánska. Rakúsko sa kvôli vstupu FPÖ do vlády i tak načas ocitlo v medzinárodnej izolácii. Hlavným dôvodom bol negatívny imidž, ktorý si Haider doma i v zahraničí získal chválou Hitlerovej zamestnávateľskej politiky, veteránov SS a nadávaním na cudzincov.
Haider v al-Džazíre zároveň znovu odmietol porovnanie s francúzskym pravicovým extrémistom Jeanom-Mariom Le Penom. „Slobodní nie sú ani rasistickí, ani xenofóbni, ani antisemiti,“ tvrdil.
V poldruhahodinovom rozhovore, ktorý podľa údajov al-Džazíry sledovalo 70 miliónov divákov predovšetkým v arabských krajinách, Haider ostro kritizoval Spojené štáty a Izrael. Zásah izraelskej armády v palestínskom tábore Džanín nazval „vojnovým zločinom“.
Šedá eminencia slobodných už roky nadväzuje kontakty v arabskom svete. Haider niekoľkokrát navštívil líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího, s ktorého synom sa priatelí, a vo februári i irackého diktátora Saddáma Husajna.
PRE SME - DAVID ZELINGER, ORF