aféram zasvätil život a vydal o nich knihu, aj socialistický poslanec Arnaud Montebourg, ktorý chcel vlani petičnou akciou v parlamente zbaviť Chiraca imunity.
Halphen odstúpil krátko pred voľbami práve z dôvodu, že nie je možný žiaden právny postih proti Chiracovi, ktorého chráni imunita. Aj riziko, že vyšetrovacie spisy zmrazia a svedkovia zmiznú, je menšie zlo ako vláda nepriateľov demokracie, povedal Halphen.
Voliť Chiraca bude aj veľa členov Socialistickej strany (PS). Práve jej kandidát Lionel Jospin v nedeľu prehral s Jeanom-Mariom Le Penom. Spoločnú výzvu však strana, dlhoročný rival Chiracovho Združenia pre republiku (PRP), nevydala. Voliť Chiraca nevyzval doteraz ani Jospin, a čoraz viac socialistických lídrov na neho tlačí, aby to v tejto „mimoriadnej situácii“ urobil. Doteraz sa socialisti držali taktiky zdržať sa priamej podpory pre Chiraca a Francúzov vyzývať len nepriamo, aby ho volili: zdôrazňovaním potreby ísť voliť a zabrániť Le Penovi vyhrať.
Problémy sprevádzajú vytvorenie veľkej pravicovej strany Zväzu za prezidentskú väčšinu (UMP), čo v utorok oznámili neogaullisti Chiraca a časť liberálov a centristov blízkych Chiracovi. K UMP sa však odmieta pridať predseda Liberálnej demokracie Alain Madelin a šéf centristického Zväzu pre francúzsku demokraciu (UDF) Francois Bayrou. Tvrdia, že stúpenci Chiraca chcú zneužiť situáciu, aby ovládli celý priestor pravice a pravého stredu. (čtk, reuters, kl)