
Pod pozorným dohľadom izraelských vojakov vyšlo z betlehemskej Baziliky narodenia Pána v sprievode mníchov deväť mladých Palestínčanov. FOTO - TASR
RAMALLÁH, JERUZALEM - Palestínsky vojenský súd včera v obliehanom sídle palestínskeho vodcu Jásira Arafata odsúdil štyroch radikálov z Ľudového frontu za oslobodenie Palestíny (PFLP) za minuloročnú vraždu izraelského ministra Rechavama Zeeviho na jeden až 18 rokov väzenia.
Rozsudky bez odvolania potvrdil Arafat. Izraelského premiéra Ariela Šarona to však neuspokojilo - trvá na tom, aby vinníkov vydali izraelským úradom.
Vydanie Zeeviho vrahov bolo jednou z podmienok na ukončenie izraelského obliehania Arafata v Ramalláhu. Štyria muži sa ukrývali v Arafatovom sídle a Palestínčania, ktorí odmietajú ich vydanie Izraelu, sa rozhodli, že ich budú súdiť sami.
Rozsudok vyvolal nevôľu aj na palestínskej strane - palestínske organizácie na ochranu ľudských práv ho označili za nespravodlivý a PFLP za frašku. „Palestínska samospráva nemá právo súdiť Palestínčanov zúčastňujúcich sa na boji proti okupácii a na obranu národa,“ povedal v Damasku hovorca PFLP.
Ramalláh a Betlehem stále obsadené
Rozsudok nad Zeeviho vrahmi tak neukončil spor okolo obliehaného sídla palestínskeho vodcu v Ramalláhu. „Skončenie tejto situácie“ včera na stretnutí so Šaronom žiadal Javier Solana, vysoký predstaviteľ Európskej únie pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku. Povedal, že počas návštevy Arafata bol šokovaný podmienkami, v ktorých palestínsky vodca žije.
Palestínčania odmietli návrh Šarona, že Arafat môže sám bez sprievodu slobodne odísť do pásma Gazy.
Naďalej napätá je aj situácia v Betleheme, ďalšom meste, kde po nedeľňajšom odsune ešte ostávajú izraelskí vojaci. Izraelská a palestínska delegácia sa včera stretli po štvrtý raz, aby ukončili trojtýždňové obliehanie Chrámu narodenia Pána, kde sa medzi 200 Palestínčanmi podľa Izraela ukrýva aj 30 teroristov.
V noci na včera sa dohodli, že 15 detí a mladých Palestínčanov bude môcť slobodne odísť. Pozitívnym signálom je, že včera baziliku opustila dosiaľ najväčšia skupina ľudí - deväť mladých Palestínčanov v sprievode dvoch mníchov, ktorí vyniesli telá dvoch minulý týždeň zabitých Palestínčanov.
Do ďalšieho palestínskeho mesta Hebron včera ráno preniklo desať izraelských tankov a rovnaký počet obrnených vozidiel. Hebron bol ako jediný počas nedávnej operácie ušetrený od izraelskej operácie. Armáda na základe mierových dohôd kontroluje 20 percent Hebronu, kde žije 450 židovských osadníkov.
Sedem palestínskych obetí si včera vyžiadalo niekoľko incidentov na rôznych miestach západného brehu Jordánu a pásma Gazy.
Izrael sa obáva následkov misie OSN
Nevyriešená ostáva aj otázka podmienok, za ktorých sa od soboty uskutoční misia OSN v Džaníne. Minister zahraničných vecí Šimon Peres včera vo vojenskom rozhlase žiadal záruky, aby výsledky medzinárodného vyšetrovania zásahu armády neboli použité proti Izraelu a neslúžili ako podklad pre stíhanie medzinárodným súdom. Izrael trvá aj na tom, aby bol v skupine odborník na terorizmus.
Peres si myslí, že Izrael čelí ohováračskej kampani. „Najskôr sa hovorilo o 3000 Palestínčanoch, ktorí tam prišli o život. Potom bol počet znížený na 500 a teraz vychádza najavo, že bolo nájdených 50 mŕtvych, z ktorých 47 boli ozbrojenci a traja civilisti,“ povedal. Palestínčania zásah armády v Džaníne hodnotia ako masaker na civilistoch.
(čtk, reuters, kl)