BRATISLAVA. Deti často na otázku, aké bude ich budúce povolanie, odpovedajú, že by chceli byť smetiarmi, pilotmi alebo kozmonautmi. S vyšším vekom sa vysnívané zamestnanie mení. A menia sa aj priority, podľa ktorých si ľudia vyberajú povolanie.
V kríze a s menšou možnosťou výberu zamestnania ľudia menej pozerajú, čo by chceli robiť, a skôr uvažujú, kde sú pracovné ponuky
Dá sa narýchlo zmeniť celá oblasť pôsobenia? Nie na všetky profesie. „Sú pozície, na ktoré sa môže človek preškoliť rýchlejšie, niektoré, žiaľ, vyžadujú dlhodobú skúsenosť pretože sú náročné na odbornosť," povedala Martina Klubicová z personálno-poradenskej spoločnosti Synergie.
1. Finančné profesie si vyžadujú vzdelanie aj kurzy
Na pozície v oblasti financií, ako sú hlavný účtovník, finančný analytik, špecialista reportingu, daňový či finančný poradca, je potrebné aj vzdelanie, ale aj neustále doškoľovanie.
„Vzdelanie je nevyhnutné. Preškoľovanie patrí k nemu aj popri vzdelaní, pretože sa zákony neustále novelizujú, dopĺňajú - je to živý organizmus," povedala Alica Šišková zo spoločnosti Personality.
Na niektoré pozície z finančnej oblasti však treba ešte vyššiu úroveň. „Hlavný účtovník alebo daňový poradca to sú pozície, na ktoré musí človek odborne vyrásť a len preškolenie nestačí," povedala Klubicová. Na dané pozície sa podľa Slávky Belanovej, konateľky Inštitútu jazykov a vzdelávania, najlepšie preškoľuje priamo u zamestnávateľa.
Poskytujú tam podľa nej lepšie informácie pre danú firmu, než by získali záujemcovia o tieto pozície vo firme poskytujúcej kurzy, alebo na vysokej škole.
Na finančnícke pozície sú potrebné aj charakterové vlastnosti. Personalisti sa zhodli, že dôležité sú najmä zmysel pre detail, spoľahlivosť a zodpovednosť. Výhodu majú ľudia so schopnosťou rýchlo si zapamätať nové informácie.
Trochu osobitné postavenie má audítor, keďže v jeho povolaní sa spájajú vo väčšej miere finančné a právnické oblasti. Na pozíciu audítor je podľa Ľubice Farkašovej, HR špecialistky firmy Deloitte, potrebné zaškolenie. „Keďže väčšina ľudí na pozícii asistent audítora sú čerství absolventi, nemôžeme hovoriť o preškolení, ale skôr zaškolení," povedala.
Predtým je potrebné vysokoškolské vzdelanie v danej oblasti.
2. Obchod ovplyvnia najmä vlastnosti
Pri obchodných pozíciách, ako je key account manager, teda zamestnanec pre starostlivosť o kľúčových zákazníkov či poisťovací poradca, sú podľa personalistov najdôležitejšie osobné vlastnosti. Ostatné znalosti môže záujemca o tieto pozície získať v kurzoch.
„Typ vzdelania nie je podstatný, dôležitá je osobnosť," povedala Šišková. Za dôležité vlastnosti považuje najmä sebavedomie, schopnosť ľahko sa vyjadrovať, prezentovať sa a nadväzovať kontakty.
Podobne ako pri finančných pozíciách aj pri obchode sa na svoje pracovné miesto najlepšie zaučí záujemca u zamestnávateľa. Belanová hovorí, že preškolenie na pozíciu key account manager trvá v priemere jeden až šesť týždňov podla náročnosti produktu. U poisťovacieho poradcu sú to jeden až tri týždne.
3. IT profesie sú najmä pre introvertov
V oblasti informačných technológií sú mnohé pozície, ktoré patria medzi najatraktívnejšie miesta v Bratislavskom kraji. Patrí k nim IT konzultant, IT projektový manažér, programátor či IT analytik. Na tieto miesta je nevyhnutné príslušné vzdelanie.
Okrem toho však personalisti zvýrazňujú aj potrebu preškoľovania sa zamestnancov najmä v nových programoch, ktoré budú pri svojej profesii používať. „Pozície v informačných technológiách si vyžadujú odbornosť, čo zahŕňa kombináciu štúdia prepojeného s praxou," povedala Klubicová.
U pracovníkov v IT sú podľa Šiškovej výhodnejšie skôr introvertné osoby. „Človek nemusí mať potrebu osobného konfrontovania ľudí, IT technik sa rozumie číslam, dátam, nemusí rozumieť ľuďom, pocitom či prežívaniu," povedala.
Pri výbere sa viac porovnáva
Požiadavky na kvalifikáciu či vedomosti na pracovnú pozíciu sa v kríze nezvýšili. Rozdiel je v počte ľudí, ktorí sa na miesto hlásia. Je ich viac a firmy si môžu vybrať tých skúsenejších.
BRATISLAVA. Na jedno miesto sa v týchto mesiacoch hlási viac ľudí ako v minulosti. Preto vraj na nich majú zamestnávatelia väčšie nároky. „Aktuálna ponuka prevyšuje dopyt, preto si spoločnosti môžu vyberať a šancu majú len tí najlepší," povedala Ľubica Farkašová, HR špecialistka zo spoločnosti Deloitte.
Požiadavky na pracovnú pozíciu sa podľa Martiny Klubicovej z personálno-poradenskej spoločnosti Synergie nezmenili, iný je len prístup k jednotlivým ľuďom. „Seniori sú relatívne drahí pre firmy, preto chcú vedieť, čo im vie daný človek priniesť, čo ním získajú a ako sa to odrazí na ich hospodárení," povedala.
Dôležitý faktor pri výbere zamestnancov zohráva aj opatrnosť firiem, tvrdí Alica Šišková zo spoločnosti Personality. „V čase hospodárskej nestability môžu mať spoločnosti tendenciu prijímať na pozíciu človeka, ktorý má vyššiu kvalifikáciu," povedala.
Súhlasí aj Ľubica Dumitrescu, manažérka na oddelení daňového poradenstva v spoločnosti Deloitte. Pre zmeny na pracovnom trhu sú preto „úspešnejší kandidáti, ktorí okrem povinnej výbavy ako vzdelanie či skúsenosti z predchádzajúcej pozície majú niečo navyše," povedala.