
Štíhly bronzový Lenin, ukazujúci správny smer, zamračená Stalinova tvár, zamyslený Stalin – spolu takmer 70 vyobrazení komunistických vodcov ukrýva depozitár Stredoslovenského múzea v Banskej Bystrici. Busty sadrové, bronzové, drevené, ale aj zaliate v plexiskle, profily tvárí v podobe intarzií, gobelíny – to všetko sa podarilo zachrániť riaditeľovi Milanovi Šukovi. Pôvodne sochy zdobili Izbu družby krajského a okresného výboru KSS. FOTO SME – MIRKA HOROBOVÁ
V Maďarsku, vo Fínsku, ale aj v Litve sú múzeá či skanzeny komunistických sôch. V Lapidáriu pamätníkov z obdobia komunizmu v Budapešti sa ocitla bronzová busta Ho Či Mina vedľa bývalého bulharského premiéra Georgija Dimitrova.
Akýsi skanzen diktátorov plánovali postaviť aj Česi najprv v Karlových Varoch, neskôr v Brne. Libuše Sommrová z Brna zozbierala pre Múzeum totality už niekoľko sôch Stalina, Gottwalda a Lenina.
Medzi unikáty patrí sediaci Lenin od akademického sochára Štepána Kotrbu z Pardubíc, kde v rokoch 1976 až 1990 zdobil Námestie republiky. Sommrová ho vydražila za 407 českých korún. Sochu chcel magistrát roztaviť a bronz použiť na zhotovenie Masarykovej sochy. Autor nesúhlasil, rozhodli sa pre dražbu a zisk ich príjemne prekvapil.
Vo Fínsku sa sochy zhromažďujú v jednom z najstarších múzeí V. I. Lenina v meste Tampere.
Na Slovensku sa podobná myšlienka nikdy neuskutočnila, aj keď o nej uvažoval už v roku 1990 Milan Šoka, riaditeľ Stredoslovenského múzea v Banskej Bystrici. „Sú to dokumenty a doklady doby, treba ich zachrániť,“ hovorí. V roku 1990 zorganizovalo jeho múzeum aspoň veľkú výstavu s názvom Odrobinky totality – zdarma, kde chceli hlavne západní návštevníci busty vykúpiť. Múzeum ich nepredalo. (hr)