
FOTO SME - JÁN KROŠLÁK

FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
ť, medzi nimi jedna žena. Skladali praktické skúšky. Teta Anna z horného konca si ,,zásah“ kominárov veľmi pochvaľovala: ,,Som stará žena, žijem sama. Na varenie mám plynový sporák a kúrim si len v zime. Komín som vymietla sem-tam sama, ale to nie je ono. Títo chlapci mi dobre povymetali, ešte aj v kuchyni vyriadili a aj sme sa spolu nasmiali. Ba aj kalendár mi dali. Krásny! Ako za starých čias, keď sme vyčkávali, kedy príde pán kominár,“ smeje sa.
Veselo bolo včera i v ďalších dvoroch. U Kyseľovcov sa zišla trojica kominárov, každý z iného kúta Slovenska. Jožo Karak z Martina, Peter Vanacký z Levoče a Jaro Struhár z Púchova. Pre všetkých, po samporských domoch rozrúsených kominárov, je kominárstvo rodinným remeslom. Katarínu Rausovú (na snímke dole) z Banskej Bystrice, jednu z troch slovenských kominárok (dve ďalšie sú v Košiciach a Martine), do kominárskeho remesla zasvätil jej manžel. ,,Kominárky u nás nie sú samozrejmosťou ako napríklad v Nemecku. Ako na mňa reagujú ľudia? Väčšinou sú prekvapení. Ale tiež s obdivom, ‘fandia‘ mi.“ Sympatická usmievavá žena je so svojou prácou spokojná. Rajón má vraj už vyhliadnutý.
Na Slovensku je sotva dvesto kominárov ďalších dvesto ich chýba.
Čistenie a kontrola komínov by sa mali robiť pravidelne každé tri mesiace. Za nedodržiavanie zákona o požiarnej ochrane môžu fyzické osoby dostať pokutu od troch do desaťtisíc, právnické až do 500-tisíc korún.
ANNA GUDZOVÁ