stva. Výhrady má k nemu dokonca Európska komisia.
Návrh zákona je už v parlamente, dnes sa ním má zaoberať hospodársky výbor. Prvú verziu sa neúspešne pokúšalo predložiť pred časom ministerstvo hospodárstva. V novej verzii sa poslanci - údajne pod tlakom lobingu - znova snažia zaviesť ochranný pláštik nad domácimi výrobcami potravín, ktorí sa inak nedokážu brániť tvrdým nákupným podmienkam zahraničných obchodných reťazcov.
Podľa poslancov reťazce agresívne vymáhajú platby od výrobcov, napríklad za zavedenie ich tovaru do svojej ponuky alebo za ich výhodné umiestňovanie. Stáva sa, že aj niekoľko mesiacov neplatia za tovar.
Protimonopolný úrad však tvrdí, že podobným praktikám treba čeliť systémovo: posilnením prirodzenej konkurencie - spájaním menších predajní do reťazcov, nákupnými združeniami, spoluprácou medzi dodávateľmi - alebo lepším využitím doterajších zákonov. „Vo Francúzsku, v Portugalsku a Nemecku síce tiež zaviedli právnu reguláciu proti zneužívaniu ekonomickej sily reťazcov, ale nemalo to očakávaný efekt,“ hovorí predsedníčka úradu Danica Parolková. „Napríklad v Portugalsku neboli schopní použiť úpravu ani raz za päť rokov.“
Jej úrad urobil analýzu návrhu našich poslancov a vyhlásil, že ponúka nesystémové riešenie s nesprávnymi definíciami, matematickými a inými chybami a navyše je diskriminačný.
Najcitlivejšou časťou návrhu je príkaz dodržať sedemdesiatpercentný podiel domácich výrobkov v sortimente. „Ale čo s výrobkami, ktoré nepôjdu na odbyt?“ hrozia sa obchodníci. Podľa ministerstva hospodárstva to odporuje základnému právu spotrebiteľov vyberať si zo širokého spektra výrobkov a výberom umožňovať konkurenciu cien. Šéfka Fóra spotrebiteľov Marta Černá si myslí, že „najneskôr po vstupe do únie sa takáto ochrana vypomstí všetkým výrobcom, ktorí sa za dvanásť rokov nedokázali vyrovnať so svojou vnútornou ekonomikou“.
Zákon predložili poslanci Faič a Bartoš z SDĽ, Bajan z SDKÚ, Mesiarik z SOP a Klemens z HZDS.
(ru)