Konferencia pre Manifestu

Do najväčšej prehliadky súčasného umenia v Európe zostáva presne mesiac. Frankfurt nad Mohanom sa od 25. mája stane miestom Manifesty 4, ktorej generálnym koordinátorom je Rakúšan Martin Fritz (1964) – známy ako autor koncepcie umeleckej časti Expa 2000 .


Projekt Konferencia od Jána Mančušku inštalovaný v Neue Galerie v rakúskom Grazi. Kurátori Manifesty 4 ho vybrali na európske bienále súčasného umenia. FOTO – STUDIO MACHEK & BABÁK



Do najväčšej prehliadky súčasného umenia v Európe zostáva presne mesiac. Frankfurt nad Mohanom sa od 25. mája stane miestom Manifesty 4, ktorej generálnym koordinátorom je Rakúšan Martin Fritz (1964) – známy ako autor koncepcie umeleckej časti Expa 2000 v Hannoveri.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Všetko nasvedčuje, že tohtoročná Manifesta bude vo svojej doterajšej histórii najväčšou prehliadkou,“ sebavedome vyhlasuje Fritz. „Úzko spolupracujeme s ľuďmi z Documenty XI v Kasseli, ktorá sa začne o dva týždne po nás. Nechceme jej konkurovať, našou snahou je doplniť jej pôdorys, vytvoriť spoločný priestor na diskusiu o najdôležitejších témach súčasného umenia.“

SkryťVypnúť reklamu

Prvú Manifestu usporiadali pred šiestimi rokmi v Rotterdame a v bienálovom rytme prešla Luxemburgom a Ľubľanou až do Frankfurtu. Na rozdiel od bienále v Benátkach stále platí princíp vylúčenia národných pavilónov a aj Manifesta 4 je organizovaná tímom nezávislých kurátorov. Pracoval v zložení Jara Boubnová (Sofia), Nuria Enguita Mayová (Barcelona) a Stéphanie Moisdon Trembleyová (Paríž). Z ponuky umelcov bývalého Česko-Slovenska si vybrali projekt JÁNA MANČUŠKU (1972).

Konferencia bez ľudí

Mančuškov projekt pre Manifestu 4 bol pôvodne vytvorený pre Neue Galerie v rakúskom Grazi. Jeho názov je Konferencia. „Už z názvu vyplýva, že ide o projekt s čiastočne politickým podtextom,“ povedal pre SME Ján Mančuška, rodák z Bratislavy žijúci v Prahe.

SkryťVypnúť reklamu

„Podobne ako na predchádzajúcich inštaláciách – napríklad Kolónii vystavenej minulý rok na expozícii Laboratoř současného umění v Národnej galérii v Prahe vo Veľtrhovom paláci – som použil situáciu, ktorá je aspoň do určitej miery každému zrozumiteľná. Situáciou myslím konferenciu v širokom zmysle. Politickú alebo v rámci inštitúcie. Pri takýchto príležitostiach, charakteristických najmä pre politikov, zúčastnené osoby prestávajú vystupovať ako ľudské bytosti. A pritom v pozadí celej akcie ide o konkrétne ľudské osudy. Jedinými dôkazmi, že za konferenčným stolom sú ľudia, sú pre mňa veci, ktoré sú vždy na stole. Zúčastnení sa ich dotýkajú a pijú, ale takmer nikto si ich nevšimne.“

Ján Mančuška si na svoj projekt vybral minimálny počet objektov. Často sa opakuje motív šálky na kávu, fľaše, pohára s vodou. Objekty sú vždy v páre s kresbou uchytenou na plexisklovom stojančeku. Pripomína označenie krajiny pri politických rokovaniach, ale aj stojanček na jedálny lístok. Niekedy je z neho urobený objekt a kresba je položená na stole. Pri práci použil autor vždy iný koncept.

SkryťVypnúť reklamu

Intímny priestor

V jednom prípade šálka kávy akoby vyrástla z kancelárskych papierov. Tento objekt je vyrobený z asi tristo vrstiev kružníc kancelárskeho papiera poskladaných bez lepenia na seba – podobne ako pri tomografickom reze. Ako kresba sa na stojančeku objaví jeden z rezov, teda jedna kružnica. Ďalším objektom je stojanček z plexiskla vyrezaný do tvaru fľaše. Objekty budú postavené do dvoch radov oproti sebe na podstavci s dĺžkou päť metrov, ktorý asociuje konferenčný stolík.

„Môj projekt sa do určitej miery kryje s jednou tém Manifesty, ktorú možno opísať ako konfrontáciu intímneho priestoru s politickou situáciou,“ hovorí Mančuška. „Navyše je medzinárodne zrozumiteľný, lebo nevychádza iba z lokálnych okolností. Preto som aj súhlasil s takýmto výberom, hoci obvykle robím na každú výstavu novú vec.“

SkryťVypnúť reklamu

Ján Mančuška pred štyrmi rokmi absolvoval Akadémiu výtvarných umení v Prahe. Je členom výtvarnej skupiny BJ (Bezhlavý jezdec), má za sebou množstvo samostatných i kolektívnych výstav v Čechách i zahraničí. V súčasnosti ho možno vidieť na Bienále mladých v Galérii hlavného mesta Prahy. Ešte pred Manifestou vystavuje spolu so Slovákom Borisom Ondreičkom a Nórom Jesperom Alvaerom v Open Gallery v Bratislave. Jej vernisáž bude 2. mája.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 584
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 303
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 115
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 336
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 917
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 860
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 397
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu