
Vladimír Mitro. FOTO – ARCHÍV
Aké dôsledky by malo pre SIS prijatie zákona, ktorý presadzuje poslanec Ján Langoš?
„Navrhovaný zákon by podstatne znefunkčnil činnosť niektorých zložiek SIS. Najmä tých, ktoré si vyžadujú úzku špecializáciu a osobitné metódy spravodajskej činnosti.“
Koľko príslušníkov SIS pôsobilo v minulosti v ŠtB?
„Týka sa to asi desatiny príslušníkov. Práve v prípade spomínaných špeciálnych zložiek by bol podiel vyšší.“
O koľko ľudí ide presne?
„To vám nemôžem povedať, pretože z toho čísla by si mohol ktokoľvek vypočítať presný počet príslušníkov SIS a ten je predmetom utajenia.“
Ktorých útvarov by sa Langošov zákon personálne najviac dotkol?
„Išlo by predovšetkým o technické útvary, útvary spravodajskej techniky a špeciálnych spravodajských činností, kde príprava spravodajcov trvá dlhé obdobie.“
Máte vyčíslené náklady na odchodné a ďalšie sociálne náležitosti súvisiace s prípadným odchodom bývalých príslušníkov ŠtB z SIS?
„Samozrejme, že sme si to prepočítali. Jednorazové odchodné by predstavovalo okolo 40 miliónov korún, nehľadiac na to, že štát by musel týmto odídeným príslušníkom mesačne vyplácať sociálne náležitosti, asi 2 milióny korún mesačne. Tým by bol úplne paralyzovaný rozpočet služby.“
Zaručujete, že v SIS nepôsobia osoby, ktoré boli v minulosti priamo riadené sovietskymi KGB a GRU (sovietska vojenská rozviedka – pozn. red.)?
„V tomto smere neexistuje žiadne podozrenie. Za obdobie pôsobenia v službe je každý príslušník dôsledne preverovaný, či nie je v kontakte s cudzími spravodajskými službami.“
Poslanec Langoš tvrdí, že prijatie zákona by viedlo k zvýšeniu dôveryhodnosti SIS a Vojenského spravodajstva v očiach NATO. Aké sú v súčasnosti vzťahy SIS a NATO?
„Moje skúsenosti hovoria, že služba má vysoký stupeň dôvery. NATO zaujíma, aby služba bola funkčná. SIS je v aliancii považovaná za demokratickú službu a výsledky jej práce sú hodnotené pozitívne.“
Ako zaručíte, že v SIS nepôsobia bývalí príslušníci ŠtB, ktorí prenasledovali oponentov komunistického režimu?
„Napriek tomu, že lustračný zákon už neplatí, SIS prísne dodržiava zásadu, že v nej nesmie pracovať ten, kto v minulosti pracoval na úseku boja s takzvaným vnútorným nepriateľom. Ak by však museli na základe zákona zo SIS odísť tí príslušníci ŠtB, ktorí v nej pracujú dnes, bol by to paradox. Ide o ľudí, ktorí prešli po roku 1990 previerkovými komisiami alebo boli rehabilitovaní, pretože po roku 1968 boli v rámci normalizácie vyhodení.“ (pt)