BRATISLAVA – Z tajnej služby armády od začiatku bezpečnostných previerok nemusel odísť nikto, aj keď vo Vojenskom spravodajstve pracuje najviac bývalých eštebákov. Prešli tam z komunistickej vojenskej kontrarozviedky.
Vojenské spravodajstvo svojich ľudí preveruje samo. Podľa hovorcu ministerstva obrany Františka Kašického rieši 343 žiadostí na preverenie. Tri osoby pôjdu na bezpečnostný pohovor a piatim predĺžili lehotu previerky pre rôzne nezrovnalosti.
Previerkou zatiaľ prešlo dvadsaťdva ľudí. Ďalších osemsto previerok rieši bezpečnostný úrad ministerstva obrany a osemsto sa vrátilo na doplnenie podriadeným zložkám. Ako prvých preverovali priamych podriadených ministra.
Minister obrany Jozef Stank od svojho nástupu vymenil všetkých riaditeľov sekcií, zverejniť mená bývalých eštebákov nechce: „Nikdy som to nezverejňoval, väčšinou odišli sami. Neviem, či je zverejnenie dobré, človeka vystavujem škandalizovaniu.“
Minister hovorí, že ho zaujíma hlavne to, ako si pracovník plní úlohy. S prepúšťaním eštebákov nesúhlasí: „Prepustiť nejakého technika len preto, že pred rokom 1990 pracoval vo vojenskej kontrarozviedke, je neprimerané.“ Opakované previerky zo začiatku deväťdesiatych rokov podľa neho rozhodli, že funkciu môžu vykonávať ďalej.“
Podľa zákona o ochrane utajovaných skutočností budú aj bývalí pracovníci ŠtB opäť preverovaní. Kto bude nespôsobilý, odíde: „Neobávam sa, že ich bude veľa.“
Podľa ministra veľké sito urobili už prvé previerky v roku 1990: „Spravodajské služby prešli mnohými zmenami. Ak si Slovensko buduje túto zložku, malo by dbať na určitý stupeň stability, ktorý je predpokladom jej rozvoja.“
Minister o problémoch bývalého režimu hovoril aj s predstaviteľmi NATO: „Nikto ma neupozornil na nedôveryhodnosť jednotlivých ľudí.“
Vychovať dobrého spravodajcu je podľa neho dlhodobý proces: „Po jedenástom septembri sa činnosť tajných služieb hodnotila veľakrát a vždy pozitívne.“ (mož)