
Spoločná fotografia kubánskeho prezidenta Fidela Castra a jeho mexického kolegu Vicenteho Foxa sa tak skoro neobjaví. Snímka je z februára tohto roku, keď Fox navštívil Havanu. Už vtedy vraj Castra nahnevalo, že sa stretol s opozičnými predstaviteľmi. FOTO - ČTK/AP
Kubánsky prezident Fidel Castro dal svojim niekdajším latinskoamerickým spojencom - Uruguaju a Mexiku - poriadnu slovnú lekciu.
Po tom, ako minulý týždeň Komisia OSN pre ľudské práva v Ženeve schválila rezolúciu, v ktorej Havanu vyzýva, aby dala svojim občanom občianske práva, prichystal v utorok Castro mimoriadny príhovor. Za prítomnosti zahraničných korešpondentov odvysielal dôverný rozhovor s mexickým prezidentom Vicentem Foxom, ktorého označil za „klamára a amerického pätolizača“.
Uruguajčanom zase za iniciatívu pri odhlasovaní rezolúcie, kritizujúcej ľudské práva na Kube, odkázal, že ich prezident je judáš.
Reakcie nenechali na seba dlho čakať. Mexičania vravia, že Castro spochybnil základné štátnické pravidlá, keď zverejnil dôverný rozhovor, a Uruguajčania zašli ešte ďalej, keď prikázali svojim diplomatom, aby v Havane balili kufre, zavreli ambasádu a vrátili sa do Montevidea.
Už v pondelok oficiálny komunistický denník Granma avizoval, že Castro chystá zásadný prejav. Celá Havana vraj špekulovala, čo bude jeho obsahom. V utorok už ostrieľaný Castro častoval tak mexického prezidenta Vicenteho Foxa, ako aj jeho uruguajského kolegu Jorgeho Batlleho nadávkami. „Ten judáš, ktorý prezidentuje v Uruguaji, vzal na svoje plecia úlohu lokaja, ktorého doteraz robili Česi, a predložil pred komisiu OSN zdrap proti Kube,“ povedal Castro.
Chladnejšiu sprchu dostali Mexičania. Vicenteho Foxa Castro označil za slabého a „naivného prezidenta, ktorý je príliš naklonený americkej vláde“. Vrcholom však bolo, keď prítomným korešpondentom pustil záznam z telefonického rozhovoru. Na ňom Fox Castra žiada, aby na summite o rozvoji, ktorý v mexickom Monterrey v polovici marca organizovala OSN, zotrval čo najkratšie a aby sa slovne nepúšťal do Washingtonu. Už v druhý deň summitu prišiel George Bush a on by s Castrom v jednej miestnosti iste nevydržal. Castro sa v Monterrey napokon zjavil len na skok. Jeho búrlivý protiamerický prejav však vyvolal polemiku v mexickej tlači.
Castro sa zrejme domnieval, že Mexiko, ktoré bolo ku Kubáncom odjakživa najbližšie a teraz je aj ich najväčším obchodným partnerom, po zverejnení telefonátu prizná, že Fox podľahol tlaku Washingtonu. Foxova administratíva však na zverejnenie rozhovoru reagovala inak. Tvrdí, že ide o zradu Castra, ktorý podmínoval vzájomnú spoluprácu v tom najdôležitejšom: v dôvere. Štátnici mu tak skoro nezavolajú.
Podľa známeho mexického komentátora Sergia Sermienta je možné aj to, že Havana sa Mexičanom vyhrážala, že v prípade hlasovania v Ženeve proti Kube telefonát zverejní. Ale Fox ukázal, že je štátnikom, ktorý sa nenechá vydierať. Mexiko hlasovalo proti Castrovi.
JURAJ TOMAGA