
Bush a Hughesová. FOTO - REUTERS
Hughesová je jeho najbližšou poradkyňou a podľa mnohých vôbec najsilnejšou ženou v Bielom dome. V utorok oznámila, že v lete z Bieleho domu odíde a vráti sa do rodného Texasu. „S manželom sme urobili ťažké, ale myslíme si, že správne rozhodnutie a vrátime sa s rodinou do Texasu. Aby som bola úprimná - cnie sa nám za domovom,“ povedala prekvapeným novinárom.
Hughesová stojí pri Bushovi od začiatku jeho politickej kariéry. Už osem rokov mu radí, ako konať, a to najmä smerom k médiám a verejnosti. Radiť mu vraj bude aj naďalej, i keď väčšinou na diaľku. Nie je však len poradkyňou. Skutočný problém pre Busha je v tom, že v Bielom dome stratí verného priateľa.
Hughesová mala na starosti mediálny obraz prezidenta. Podieľala sa na príprave všetkých jeho príhovorov a určovala tiež stratégiu, ako reagovať na zásadné problémy. Podľa niektorých stratila vplyv po 11. septembri, keď sa vraj jednotkou stala Bushova poradkyňa pre národnú bezpečnosť Condoleezza Riceová. V skutočnosti však mala presne rovnakú moc ako predtým. Potvrdzujú to aj posledné udalosti na Blízkom východe. Síce je to zahraničnopolitická téma, zásadnú reč prezidentovi ale pripravovala ona.
Všetci sa zhodujú, že Hughesovej odchod Biely dom prežije. A to aj napriek tomu, že po Washingtone kolovali vtipy, že u zamestnancov mala väčšiu autoritu ako samotný prezident. „Najviac to pocíti prezident. Nahradiť Karen v manažérskom zmysle je to najjednoduchšie, ale jej vzťah s prezidentom bol jedinečný,“ povedal denníku Washington Post nemenovaný predstaviteľ Bieleho domu.
Potvrdzuje to aj historka z čias, keď sa Bush rozhodoval, či bude kandidovať za prezidenta. Radil sa s rodinou, rodičmi. Za ňou však prišiel s ultimátom: „Ak nepôjdeš so mnou, nejdem do toho.“
Išla, a tak sa dostala do Washingtonu. Po dvoch rokoch má toho dosť. Pozorovatelia tvrdia, že v jej prípade je argument „rodinné dôvody“ skutočne pravdivý. Hughesová to vraj robí najmä pre 15-ročného syna Roberta. Podľa New York Times je však v pozadí aj jej manžel Jerry, ktorý ako právnik vo Washingtone nemal prácu na plný úväzok.
Hughesovej sa asi skutočne cnie za Texasom, jej odchod z Washingtonu je ale pravdepodobne klasickým osudom úspešnej ženy, ktorá musí deliť život medzi kariéru a rodinu.
MATÚŠ KOSTOLNÝ