
Kde na internete treba hľadať prácu?
www.profesia.sk
www.jobs.sk
profesia.zoznam.sk
burzaprace.azet.sk
www.nup.sk
BRATISLAVA - Zamestnanie sa dá hľadať aj v pohodlí domova. Ak nie ste pripojení na internet, môžete si zájsť na raňajšiu kávu do najbližšej internetovej kaviarne. Vyhľadávanie vhodného zamestnania a vyplnenie osobného dotazníka nezaberie viac ako pol hodiny.
Na Slovensku funguje niekoľko webových stránok, každá so stovkami aktuálnych ponúk voľných pracovných miest. „Na internetovom portáli som vyplnil formulár vo forme môjho životopisu a do týždňa sa mi ozvala firma, kde pracujem doteraz. Bolo to bez akýchkoľvek sprostredkovateľských poplatkov,“ opisuje svoje skúsenosti 24-ročný bratislavčan Marián so skončenou strednou elektrotechnickou školou.
Najväčšie slovenské „job-servery“ ponúkajú dvojaký spôsob vyhľadávania práce. Prvý je založený na vypĺňaní osobného dotazníka, na základe ktorého nájde systém firmu, ktorej požiadavky na zamestnanca sú rovnaké, ako uviedol uchádzač v dotazníku. Správca stránky potom firme poskytne zoznam vyhovujúcich uchádzačov.
Druhý spôsob on-line vyhľadávania práce spočíva v podrobnom preklikaní zoznamu voľných pracovných miest. Pri tejto metóde však nestačí navštíviť iba najväčšie slovenské „job-servery“, ale sa treba pozrieť aj na domovské stránky mamutích koncernov. Často sú tam zverejnené pozície, na ktoré hľadajú nových ľudí. Na stránkach ako www.ericsson.sk alebo www.daimler-chrysler.com treba kliknúť na políčka „pracovné príležitosti“ alebo „job opportunities“.
S hľadaním zamestnancov cez internet majú dobré skúsenosti aj samotné podniky. „Účinnosť pre našu firmu, čo sa týka náboru ľudí, je veľmi uspokojujúca. Momentálne máme tri pozície asistentov a jedného novinára obsadené vďaka inzerátom na internetovom portáli,“ hovorí zástupca jedného z vydavateľstiev.
Takmer nemožné je nájsť cez internet dopyt po manuálnej práci. Voľné pracovné miesta tesára, kuchárky v školskej jedálni alebo baníka sú na štyroch najnavštevovanejších „job-serveroch“ vzácnosťou. Podľa viacerých odborníkov slúži internet predovšetkým na hľadanie ľudí s kvalifikáciou aspoň pre administratívu.
„Keď firmy inzerujú voľné pracovné miesta na internetových portáloch, čakajú, že sa im ozvú ľudia, ktorí vedia zapnúť počítač, pracovať s internetom a mailom. Možno aj s niektorým zo štandardných sotvérov. Samozrejme, boli by sme radi, ak by sa na našej stránke objavili aj ponuky manuálnej práce, ale je to skôr sporadické a asi by to ani nebolo efektívne,“ hovorí správca jednej z najnavštevovanejších webových stránok.
Najbežnejšie sú na internete pracovné ponuky administratívnej, programátorskej práce a práce obchodných zástupcov. Každá ponuka kladie iné nároky na vzdelanie. Nie je výnimkou, ak na „job-servere“ zahliadnete ponuku miesta generálneho riaditeľa. Pri takýchto inzerátoch sú však kritériá, samozrejme, naprísnejšie.
Komerčné internetové stránky nie sú jediné, ktoré ponúkajú prácu on-line. V tomto smere sa ich snaží dopĺňať nekomerčný Národný úrad práce, na ktorého stránke je takisto zoznam nahlásených voľných pracovných miest. Neobmedzuje sa však iba na administratívnu a intelektuálnu prácu. Veľa ponúk voľných pracovných miest na tomto „job-servere“ sa týka práce, ktorá nevyžaduje vysokú kvalifikáciu.