BUENOS AIRES – V Argentíne sú od začiatku týždňa zatvorené banky. Otvoria ich najskôr v piatok. Nespokojnosť ľudí, ktorí sa nemôžu dostať k svojim peniazom, rastie.
Vláda chce v parlamente presadiť zákon, že klienti bánk dostanú namiesto peňazí štátne dlhopisy. Argentínčania by tak boli prinútení vláde požičať.
No kabinet možno rozhodne, že banky otvoria svoje pobočky bez ohľadu na výsledok rokovania v parlamente. „Neviem si predstaviť krajinu, v ktorej by boli banky stále zatvorené,“ povedal argentínsky prezident Eduardo Duhalde.
Keď vláda cez víkend vyhlásila v dôsledku pokračujúcehou odlevu peňazí bankové prázdniny, výbery z bankomatov sa znásobili. Argentínčania sa obávajú, a podľa britskej BBC oprávnene, že rokovania o obnovení finančnej pomoci krajine stroskotajú. Sú vystrašení aj z prudkého pádu hodnoty národnej meny – pesa.
Zatvorenie bánk pomohlo situáciu v krajine čiastočne upokojiť. Ale keď prezident oznámil, že Medzinárodný menový fond bude tlačiť na napredovanie ekonomických a právnych reforiem, panika vypukla nanovo. Reformy by totiž znamenali ďalšie uťahovanie opaskov.
V pondelok preto vyšli do ulíc tisíce Argentínčanov, znepokojených možnými následkami ekonomických reforiem a stále nahnevaných tým, že banky im odmietajú vydať hotovosť z ich účtov. „Zostáva mi už len niekoľko pesos, a ak mi nevrátia moje peniaze, nechcem si predstaviť, ako dopadnem,“ povedal jeden nezamestnaný.
„Toto je len ďalšia konfiškácia v prospech bánk,“ tvrdí analytik Atilio Boron.
Tento rok sa už situácia v krajine vyhrotila natoľko, že došlo aj ku krvavým demonštráciám. „Je to len ďalšie zdieranie. Sú to naše peniaze. Myslím, že dôjde k násiliu. Vybuchne to tu,“ povedal jeden z demonštrantov.
Prezident a jeho vláda stoja pred ťažkou otázkou, či sa pustiť do reforiem aj pod hrozbou obnovenia nepokojov. Ale inú možnosť nemajú. Po štyri roky trvajúcej recesii trápi Argentínu dlh 41-miliárd dolárov, ochromený bankový a finančný systém a zástupy chudobných ľudí, ktorí prišli o prácu. Kým hodnota meny prudko padá, ceny v obchodoch rýchlo rastú. Jeden americký dolár dnes stojí tri pesos. To je priepastný rozdiel medzi kurzom zo začiatku tohto roka, keď stál jedno peso.
Prezident za jediné východisko z tejto situácie považuje splnenie podmienok na obnovenie finančnej pomoci od fondu. Prerušil ju v decembri, odkedy nie je vláda schopná splácať svoje dlhy. Duhalde zároveň požaduje od menových inštitúcií, aby zmäkčili podmienky pomoci a prijali fakt, že niektoré nimi požadované reformy nie sú realizovateľné.
(bro)