
FOTO SME – JÁN KROŠLÁK
BRATISLAVA – Široké menčestráky zastrčené v čižmách, flanelové košele s vykasanými rukávmi, charakteristická vôňa stajne a mesačný zárobok do desaťtisíc. Tak podobne vyzerajú - chovatelia koní.
Pri koňoch musia byť už o pol siedmej, jazdia na nich, kydajú hnoj, vystieľajú boxy, kŕmia, znova jazdia, čistia, kontrolujú zdravotný stav. Väčšinou sú to bývalí jazdci, ktorí už nemôžu jazdiť, alebo ľudia, ktorí pri koňoch vyrástli.
„Pri koňoch som odmalička. Narodil som sa v Rusku, pri žrebčíne, koňom sa venovali rodičia. Tam som vyštudoval aj špeciálnu školu tréner-džokej. Jazdil som dostihy, potom som prišiel na Slovensko. Lenže vážim už sedemdesiat kilogramov a je po kariére. Tak sa o kone aspoň starám,“ hovorí Vadim Murzabekov, chovateľ koní v Malej Pake.
Ľudia s podobnými osudmi sú prakticky v každom žrebčíne. Jazdcov a chovateľov učia napríklad v Šali. Niektorí sú po skončení školy priveľkí, mnohí odchádzajú do zahraničia. Medzi chovateľmi sa hovorí, že v každom druhom žrebčíne v Nemecku je Slovák.
„Na Slovensku nie je veľká tradícia chovateľov koní. Po revolúcii sa stavy dosť znížili, padli niektoré plemenárske podniky. Ale mladá generácia chovateľov je, o budúcnosť by som nemal obavy,“ tvrdí vedúci chovu v žrebčíne v Kuchyni Boris Ševčík.
Horšie ako s personálom je to podľa neho so samotným chovom. „Dnes si to môže dovoliť už len človek, ktorý počíta s tým, že na chove koní nezbohatne. Za komunizmu to bolo jednoduchšie – všetko riadil štát a kone sa predávali aj za nadhodnotené ceny. Dnes sú okrem Topoľčianok všetky žrebčíny privátne. Kto chová kone, musí mať k tomu vzťah, nemôže to robiť pre peniaze.“
Súhlasí aj majiteľ žrebčína v Malej Pake Rudolf Csomor. Jemu sa síce podarilo predať tento mesiac za 1,1 milióna do Anglicka koňa menom Smart, ale tvrdí, že až také výnosné to nie je.
„Navyše, keď máme niekoľko dobrých koní, tréner počíta, že jeden z nich môže vyhrať derby. Ale ak príde dobrá ponuka na kúpu koňa, majiteľ ho chce predať a tréner má iný názor. Keď sme predali Smarta, nikto nebol veľmi nadšený, ale milión korún za koňa je u nás veľká suma. Aj vo mne jedna časť hovorila predať, druhá nepredať. Ale predaj Smarta môže pomôcť aj ostatným. Ak niečo dokáže, tak na budúci rok bude anglický tréner znova tu. Keď navštívil mňa, bude navštevovať aj iných majiteľov. Ale zatiaľ chov koní nie je veľmi ekonomicky výnosný,“ tvrdí Rudolf Csomor.
RICHARD FILIPKO