
Bratislavčanom včera Deň Zeme pripomenuli študenti stredných a vysokých škôl. Na Poštovej ulici osobnosti vešali na stromy výroky, ktoré študenti namaľovali. „Nešťastie ľudí spočíva v tom, že ovládli prírodu skôr ako seba,“ znelo heslo, ktoré zavesil na strom Ján Kuric zo skupiny Vidiek. „Nič z toho, čo má skutočne cenu, sa nedá kúpiť,“ znelo heslo Mikuláša Hubu zo Spoločnosti pre trvalo udržateľný život. Ďalšou akciou bola „neskutočná dražba skutočných vecí“. Na nádvorí sa dražili napríklad ropné škvrny, sud rádioaktívneho odpadu, hlušina z hlinikární alebo strom po kyslom daždi. Hlušina a strom boli skutočné, ostatné predmety len imitácie. „Študenti chceli touto dražbou ukázať, koľko vecí ľudia produkujú, ktoré nikto nechce,“ povedal Juraj Hipš z organizácie Živica. Predmety skutočne nikto nevydražil, stáli toľko, čo v skutočnosti – napríklad sud rádioaktívneho odpadu mal vyvolávaciu cenu 1 milión. Toľko stojí jeho uloženie. (haj) FOTO SME – PAVOL MAJER
ČADCA – Takmer 500 kilogramov uhynutých rýb vytiahli od štvrtka rybári z rieky Kysuca. „Pre kalnú vodu sme museli vyťahovanie prerušiť. Keď sa vyčistí, budeme pokračovať,“ povedal včera predseda rybárskeho zväzu v Čadci František Krasňan. Predpokladá, že v rieke ešte sú ďalšie uhynuté ryby. Ide najmä o podustvy, vytiahli však aj nosále, lipne a mreny. Podľa prvých odhadov vznikla minimálne 100-tisícová škoda.
Rozsiahly úhyn rýb zapríčinila pravdepodobne cementová zmes, ktorá sa dostala do vody. Cement sa nalepil rybám na žiabre, čo ich udusilo. „V takomto prípade ryba hynie postupne, aj deň dva, podľa koncentrácie cementu,“ hovorí Krasňan. Prvé výsledky rozborov vody a uhynutých rýb by mali byť hotové dnes.
Znečistenie vody postihlo približne 10-kilometrový úsek rieky od Čadce po Dunajov. Podľa zatiaľ nepotvrdených informácií sa cement dostal do vody zo stavby diaľničného tunela v Čadci-Horelici.
Znečisťovateľ môže dostať od odboru životného prostredia pokutu až do výšky pol milióna, hrozí mu aj trestné stíhanie.
„Musia sa zadovážiť dôkazy, aby bolo trestné stíhanie dôvodné,“ povedal okresný policajný hovorca v Čadci Adam Janešík
Podobný prípad sa na Kysuciach stal aj v novembri 2000, keď sa do vody dostala bentonitová zmes so 70-percentným obsahom cementu. Škoda vtedy dosiahla 100-tisíc korún.
Situácia je však tentoraz podľa rybárov ešte vážnejšia. Ryby boli práve v období trenia a plávali vo veľkých húfoch.
Škody vzniknuté úhynom rýb, ktoré vlani u nás zapríčinili priemyselné podniky, dosahujú milión korún.
ANDREA HARMANOVÁ