
Pri dotyku šťavy boľševníka s kožou, môže prísť k ťažkým reakciám. V niektorých prípadoch je potrebná aj lokálna transplantácia kože. Dorastá do výšky až troch metrov. FOTO SME – JÁN KROŠLÁK
SLASKÁ – Ani niekoľkoročný intenzívny boj s nepríjemným boľševníkom obrovským túto rastlinu pri obci Slaská v okrese Žiar nad Hronom úplne nezničil. Rastlina môže u človeka spôsobiť silnú alergickú reakciu a odborníci ju prirovnávajú dokonca k yperitu. Pri dotyku šťavy boľševníka s kožou, môže prísť k ťažkým reakciám. V niektorých prípadoch je potrebná aj lokálna transplantácia kože.
Rastlina sa zjavila v Slaskej nepríjemnou náhodou. Pochádza z Kaukazu, na Slovensku sa vyskytuje ojedinele vo Vysokých Tatrách. Odtiaľ ho zrejme priniesol jeden z chatárov aj do Slaskej. Na vzhľad peknú rastlinu, ktorá dorastá do výšky jedného až troch metrov, vysadil v záhrade. Keď zistil, aká je zákerná, zbavil sa jej.
To sa však už jej semená rozniesli po okolí. Rýchlo sa množí a objavili ju už dokonca na lúkach pri neďalekej obci Kopernica. V jednom okvetí sa nachádzajú tisíce semien.
Ako nás informovala Anna Hurtíková z obecného úradu v Slaskej, mechanické likvidovanie boľševníka a chemický postrek síce čiastočne rastlinu vyhubili, ale nezbavili sa jej úplne. Boľševník zrejme ostane aj toto leto nevítanou súčasťou blízkych lúk a pasienkov.
Obecný úrad hľadá cesty, ako sa boľševníka zbaviť natrvalo. Aj tento rok žiadajú dotáciu z odboru životného prostredia. Zatiaľ bez úspechu. Boľševník trápi obec už osem rokov. Rastlina je natoľko húževnatá, že ak ju skosia, dokáže vyhnať byle do jesene po druhýkrát. Oblasť Slaskej je vyhľadávaná záhradkármi i turistami. KVETA FAJČÍKOVÁ