Zarábať či pchať peniaze do „jamy levovej“

Od čias ministerky Slavkovskej nemá ministerstvo školstva finančné kompetencie. Môže mať predstavu, ako má škola vyzerať, ale nemôže jej na to dať ani korunu. Financuje iba pedagogický proces podľa počtu detí. Ak školy chcú ponúknuť čoraz náročnejším ...

Od čias ministerky Slavkovskej nemá ministerstvo školstva finančné kompetencie. Môže mať predstavu, ako má škola vyzerať, ale nemôže jej na to dať ani korunu. Financuje iba pedagogický proces podľa počtu detí. Ak školy chcú ponúknuť čoraz náročnejším rodičom kvalitný program výučby, musia odniekiaľ peniaze získať.

„Sľúbili nám, že peniaze, ktoré škola svojimi aktivitami zarobí, už nebude musieť odvádzať do štátneho rozpočtu. Doteraz zostávali na bežnom účte školy len platby za energie, teraz by to mali byť aj platby za nájomné. To by nám trochu pomohlo,“ hovorí o novom zákone o financovaní riaditeľka ZŠ na Lazaretskej ulici v Bratislave Eva Šestáková.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Ďalšie peniaze môžu školy získať cez svoje nadácie alebo občianske združenia: rodičia a priaznivci školy môžu týmto subjektom venovať jedno percento zo zaplatenej dane. „Niekomu sú tieto sumy smiešne, ale keď vám dá 1000 ľudí hoci len po 200 korún, aj to je niečo,“ hovorí riaditeľka Šestáková.

Riaditelia, ktorým sa podarilo získať počítače, rátajú s tým, že by si mohli privyrobiť ponúkaním techniky, softvéru aj odborníkov pre rekvalifikačné kurzy nezamestnaných. Iní sa do podnikania veľmi nehrnú: preto, že nie je čo prenajímať (mnohé školy totiž nemajú ani vlastnú telocvičňu), ale aj preto, že sa im nechce plytvať časom a energiou na to, aby väčšinu peňazí, ktoré zarobia, pchali do „jamy levovej“ – štátneho rozpočtu. Zveľaďujú svoju školu inak.

SkryťVypnúť reklamu

„My sme veľmi dobre vybavení, máme dostatok počítačov, iných prístrojov, nové učebné pomôcky, ihrisko,“ hovorí riaditeľ gymnázia v Banskej Štiavnici Emil Mázik. „Ale za tým je veľa námahy. Je to preto, že pracujeme na mnohých medzinárodných projektoch, napríklad v rámci Sokrata a Unesco a v rámci každého si škola zaobstará nejaké zariadenie, ktoré jej už potom zostane. Takto sme získali okrem iného kopírku, počítače. Pomáhajú nám aj sponzori.“

Dodáva, že študentom vychádzajú v ústrety aj tým, že „po dohode s Akadémiou vzdelávania ponúkame možnosť spraviť si jazykový „cambridge“ certifikát – pretože zadarmo poskytneme priestory a techniku, majú to deti lacnejšie.“

Zatiaľ čo štátne všeobecnovzdelávacie školy sú rozpočtové organizácie, stredné odborné školy sú príspevkové – z rozpočtu dostávajú iba na platy pedagogických pracovníkov a príspevok na energie a niektoré iné platby, a ostatné si musia zarobiť. Niektoré si pomáhajú tak, že predávajú výrobky svojich žiakov – keramiku, odevy, nejaké drobnosti do záhrady.

SkryťVypnúť reklamu

Iné prenajímajú internáty, či ponúkajú služby. Nie je to však podnikateľská činnosť v pravom slova zmysle, ale odborná prax, ktorú školám v rámci hlavných činností umožňuje zriaďovacia listina.

„Robíme stužkové, plesy, oslavy,“ hovorí riaditeľka učilišťa v Pezinku Elena Jurčíková. „Máme veľmi šikovné deti v odboroch čašník-kuchár, peknú veľkú sálu a ponúkame prijateľné ceny. Sme tvrdou konkurenciou pre miestnych podnikateľov. S niektorými spolupracujeme – žiaci sú u nich na praxi a my im odpracované hodiny vyfakturujeme.“ Aj deti z iných odborov si vedia zarobiť: stolári vyrábajú nábytok a robia opravy, ktoré sa väčším podnikom neoplatia, šikovné kaderníčky majú svojich stálych zákazníkov, nezostávajú ani maliari - vymaľovali naríklad školu aj obecný úrad.

SkryťVypnúť reklamu

„To, čo si zarobíme, nám stačí na to, aby sme mohli pracovať na určitej úrovni,“ hovorí pani Jurčíková. „Deti musia byť v podnetnom prostredí, do toho treba investovať.“

MONA GÁLIKOVÁ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 592
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 316
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 715
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 127
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 343
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 898
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 873
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 381
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu