
FOTO SME – ĽUBOŠ PILC
Aj keď niektoré školy mali aj v minulosti počítače alebo aj počítačové učebne, po roku 1989 sa školy prestali vybavovať počítačmi, zrušili sa funkcie vedúcich počítačových laboratórií. Až od roku 1999 sa rozbehla systematická informatizácia slovenských škôl podľa projektu Infovek. Tento projekt má priniesť školám okrem najmodernejšej výpočtovej techniky aj pripojenie na internet a počíta s tým, že technika nebude fungovať iba počas vyučovania, ale že sa školy otvoria verejnosti a poskytnú možnosť práce s počítačom miestnej komunite aj turistom.
Donedávna však boli so zabezpečením takýchto služieb problémy – školy síce poskytovali počítače aj po vyučovaní, robili to však zadarmo (lebo nemali z čoho zaplatiť informatikov), a tak sa k technike v popoludňajších hodinách dostali väčšinou iba žiaci a ich rodičia.
Podľa nového zákona o financovaní školstva už školy budú môcť využívať počítačové učebne aj na to, aby si privyrobili. „Musí to byť, samozrejme, vtedy, keď nie je vyučovanie,“ hovorí Katarína Mandíková z ministerstva školstva. „Sekcia financovania ministerstva pripravuje k tomuto zákonu usmernenie, aby riaditelia presne vedeli, ako by to mali robiť. Ak všetko pôjde podľa plánu, budeme mať na konci roku 2002 zapojených do projektu 800 až 1000, možno dokonca 1500 škôl. Podľa posledných rokovaní nám Slovenské telekomunikácie ponúkli zmluvu, ktorá by mala byť veľkým prielomom v poskytovaní služieb internetu školám.“
V usmernení by sa malo hovoriť aj o tom, ako a z čoho budú platení ľudia, ktorí sa o počítače a ich používateľov starajú. Peniaze, ktoré školy takouto cestou získajú, im aj zostanú – musia byť však využité vo výchovno-vzdelávacom procese. Nebudú sa z nich teda dať zaplatiť, povedzme, náklady na energie alebo nové omietky.
„Ani si nemyslím, že by bolo správne, aby sa z týchto peňazí mala platiť prevádzka škôl,“ hovorí Katarína Mandíková. „Keď bude chcieť dieťa o desať rokov nastúpiť do nejakého podniku, budú sa od neho očakávať isté vedomosti a zručnosti. Nemôže predsa povedať – ja neviem pracovať s počítačom, lebo naša škola dala peniaze radšej na deravú strechu ako na modernú techniku. Tie peniaze by mali školám pomôcť, aby sa pohli o kúsok ďalej. Niektoré sú už dnes veľmi aktívne, pomáhajú nám robiť školenia odborných garantov, školia ľudí pre miestne podniky alebo napríklad aj pre policajný zbor. Infovek ponúka 24-hodinové pripojenie na internet a my vidíme, ako ho kto využíva. Životaschopným školám prinesie veľké možnosti.“
MONA GÁLIKOVÁ