Orbán už začal agresívnu opozíciu

Vládna strana Fidesz nasadila pred druhým kolom parlamentných volieb všetko, čo mohla. Miestami to pripomínalo mečiarovské metódy: súčasťou jej kampane bolo zneužívanie verejnoprávnych médií, slávnostné odovzdávanie napoly dokončeného úseku diaľnice, ...


Socialista Péter Medgyessy oslavoval, premiér Viktor Orbán musel zvesiť hlavu. FOTO - REUTERS



Vládna strana Fidesz nasadila pred druhým kolom parlamentných volieb všetko, čo mohla. Miestami to pripomínalo mečiarovské metódy: súčasťou jej kampane bolo zneužívanie verejnoprávnych médií, slávnostné odovzdávanie napoly dokončeného úseku diaľnice, či volebné šoty s osobnosťami spievajúcimi špeciálnu volebnú pesničku. Konečný výsledok volieb sa premiérovi Viktorovi Orbánovi napriek tomu nepodarilo zvrátiť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Budúcu maďarskú vládu by mal zostaviť kandidát opozičných socialistov na post predsedu vlády Péter Medgyessy. V hre je však ešte prepočítavanie výsledkov z obvodov, kde sa voľby skončili veľmi tesne, a najmä prezident Ferenc Mádl. Práve on sa musí rozhodnúť, či skutočne poverí zostavením vlády socialistov. Fidesz už začal s agresívnou prácou budúcej opozície: spochybňuje výsledky.

Ešte sa bude počítať

Socialisti už v pondelok začali koaličné rokovania s treťou parlamentnou stranou, liberálnym Zväzom slobodných demokratov. Ich koalícia by mala mať v 386-člennom parlamente 198 poslancov. O desať viac, ako Fidesz a jeho spojenci.

Definitívne výsledky volieb sa však dozvieme až dnes večer. Maďarský volebný zákon totiž nariaďuje ručné prepočítavanie hlasov v tých volebných obvodoch, v ktorých je rozdiel medzi víťazom a porazeným menší ako jedno percento hlasov. Takých volebných obvodov je sedem. V Szerencsi napríklad socialistický kandidát zvíťazil iba o päť hlasov. Ručné prepočítavanie tak ešte môže konečný výsledok spochybniť. Je však veľmi nepravdepodobné, že by ho zvrátilo.

SkryťVypnúť reklamu

Orbán v nedeľu večer uznal odchod z vlády a pogratuloval svojmu protivníkovi Medgyessymu. Predseda Fideszu Zoltán Pokorni v rovnakom čase oznámil, že jeho strana sa v sedemdesiatich obvodoch ohradí proti výsledku volieb. Socialisti tam vraj porušili predvolebné moratórium. Či uspeje, to sa dozvieme zajtra večer. Paradoxné však je, že lepšie možnosti na podobné prečiny voči moratóriu mal práve vládny Fidesz a mnohé svedectvá hovoria, že to aj využil.

Mádlova voľba

Ďalšia otázka je, ako sa zachová prezident republiky Ferenc Mádl, ktorý za svoj post vďačí práve Fideszu a osobne Orbánovi.

Mádl by mal podľa zákona zostavením vlády poveriť stranu, ktorá získala najviac mandátov. To však závisí od toho, či bude prezident počítať volebnú listinu Fideszu ako jednu stranu (v tom prípade má najviac mandátov Fidesz), alebo z nej oddelí poslancov Maďarského demokratického fóra, ktorí síce vystupovali na spoločnej kandidátke, v parlamente však chcú mať svoj vlastný poslanecký klub. Vtom prípade budú mať najviac mandátov socialisti.

SkryťVypnúť reklamu

Mádl zatiaľ oznámil iba to, že bude konzultovať so stranami a potom čo najskôr niekoho poverí zostavením vlády. Aj tento odklad by však mohol znamenať, že s poverením Medgyessyho otáľa a dúfa v nejaké iné riešenie.

Orbán v opozícii

Vláda socialistov a liberálov to však bude mať ťažké aj potom, ako prevezme moc. Môže sa opierať iba o nepatrnú parlamentnú väčšinu, ktorá bude stáť proti veľmi agilnej a agresívnej opozícii. Tá sa navyše nebojí svoju politiku presadzovať pomocou pouličných demonštrácií.

Otázka je, ako sa napríklad slabá pozícia vlády prejaví v integračnom procese do Európskej únie. Zatiaľ je zo zahraničných diplomatických i mediálnych reakcií jasné, že Západ volebné víťazstvo socialistov prijal pozitívne. Veľavravné je, že americká veľvyslankyňa tlmočila Medgyessymu ako budúcemu premiérovi ešte zatepla v nedeľu večer pozvanie prezidenta Busha na návštevu Spojených štátov. Čo potvrdzuje predchádzajúce neoficiálne správy o tom, že pravicová americká vláda nebola z Viktora Orbána v poslednom roku príliš nadšená a že vo voľbách držala palce jeho protivníkom.

SkryťVypnúť reklamu

Orbán a Fidesz môžu mať po voľbách aj iné problémy. Ide o takzvaný poľský syndróm - rozpad Fideszom horko-ťažko zjednotenej pravice, presnejšie povedané maďarských národnokresťanských síl.

Je dokonca možné, že agresívna volebná kampaň Fideszu v posledných dvoch týždňoch zameraná na fanatizáciu vlastného voličského zázemia už nebola v prvom rade zameraná ani tak na zvrátenie výsledku volieb, ako práve na tréning týchto potenciálnych voličov na obdobie, keď budú v opozícii.

Autor: Budapešť pre SME

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 574
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 290
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 709
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 083
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 297
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 926
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 852
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 409
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu